Will Olson

 

Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BS, University of Wisconsin-La Crosse, La Crosse, Wisconsin, USA

TEFL Certificate (+ Young Learners & Teens Certificate)/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2021

 

Hello Students, my name is Will Olson. You can call me “Mr. Will.”

Here’s a little bit of information about me:

I’m from Milwaukee, Wisconsin, which is not too far from Chicago in the United States. I have a younger brother and a younger sister, so I’m the oldest in my family.

I moved to Prague in October 2021, and I am so happy that I did. I had known for a while that I wanted to live abroad, and after having lived in Budapest, Hungary for a semester in college, I knew Europe would be a perfect fit for me. I love living in Prague, and I especially love the history of the city along with its incredible architecture and views.

When I’m not teaching, I enjoy being active, going for walks in the city, reading, and spending time with my friends. I also love to travel and experience new cultures. Some of the countries I’ve traveled to include China, Germany, Hungary, Ukraine, Ireland, and Poland. I can’t wait to continue to add to this list in the future!

As a teacher, I want to make learning English something my students are excited to do. I want to create a fun and positive environment where students are confident, relaxed, and not afraid to make mistakes. Because, after all, mistakes are how we learn! I’m really excited to be teaching with LEAP and to get to know my students!

If your parents would like to get in contact with me, they can reach me at 608 716 178 or email me at willolson64@gmail.com. They can also come to your class if they like, they just need to let me know in advance.

I’m looking forward to a great school year!

Mr. Will


Ahoj milí studenti, jmenuji se Will Olson. Můžete mě oslovovat "Mr. Will".

Několik slov o mně:

Pocházím z města Milwaukee ve Wisconsinu, které leží poblíž Chicaga. Mám mladšího bratra a mladší sestru, jsem tedy nejstarší v naší rodině.

Do Prahy jsem se přestěhoval v říjnu roku 2021 a jsem tomu moc rád. Nějakou dobu jsem věděl, že chci žít v zahraničí, a poté, co jsem studoval jeden semestr na vysoké škole v Budapešti, jsem se zjistil, že pobyt v Evropě pro mě bude tím pravým. Život v Praze mám rád, obzvlášť jsem si zamiloval historii města společně s úžasnou architekturou a výhledy.

Když neučím, snažím se být aktivní, chodím na procházky po městě, čtu a trávím čas se svými přáteli. Také moc rád cestuji a poznávám nové kultury. Již jsem navštívil Čínu, Německo, Maďarsko, Ukrajinu, Irsko a Polsko a už se nemohu dočkat, jaké další země v budoucnu přidám na svůj seznam.

Přál bych si, abych ve svých žácích probudil nadšení ke studiu angličtiny. Rád bych v hodinách vytvořil zábavné a pozitivní prostředí, ve kterém si budou věřit, budou se cítit uvolněně a nebudou se bát dělat chyby. Koneckonců chybami se člověk učí. Moc se těším, až se stanu součástí LEAP programu a své žáky poznám.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 608 716 178   nebo mi poslat email na willolson64@gmail.com. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.

Moc se těším na báječný školní rok!

Mr. Will
 

aktualizováno: 04.06.2023 23:27:42