Taylor Zeitlin

 

Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, Texas A&M University, USA; MA, University of Essex, England

TEFL Certificate/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2022


Hello, my name is Taylor Zeitlin. Students can call me "Miss Taylor."

Here is a little information about me:

I am originally from Dallas, Texas, USA and I currently live in Prague with my dog, Daisy.

I attended Texas A&M University for my undergraduate degree in political science, and University of Essex in England, where I studied conflict resolution, for my postgraduate degree.

After graduation, my work allowed me to travel throughout the US, which was a great opportunity.  I also worked as a nanny for many years, which was a great experience and really made me realize I love working with children.

When I am not teaching, I like playing video games and spending time with my dog. I also love traveling and so far I have visited these countries: Portugal, Spain, Italy, Austria, Germany, France, Mexico, the UK, Ireland, Hungary, and Greece.

As a teacher, I hope to make English class fun for my students. I want to provide a welcoming environment where they feel comfortable learning and expressing themselves.

If your parents would like to contact me, they can call me at +420 739 666 617 or email me at taylor@thezeits.com. They can also come to your class if they would like, they just need to let me know in advance.

I am looking forward to meeting you and having a great year together!

Miss Taylor


Ahoj milí studenti, jmenuji se Taylor Zeitlin. Můžete mě oslovovat "Miss Taylor."

Několik slov o mně:

Pocházím z Dallasu, Texas, USA, a nyní žiji v Praze s fenkou Daisy.

Vystudovala jsem Texas A&M University s bakalářským titulem v oboru politické vědy a pokračovala na University of Essex v Anglii, kterou jsem zakončila magisterským titulem v oboru “conflict resolution”.

Po ukončení studií jsem díky své práci měla možnost procestovat Spojené státy, což bylo pro mne skvělou příležitostí.  Pracovala jsem také mnoho let jako chůva. Tato práce pro mne byla výbornou zkušeností, při které jsem si uvědomila, že mne baví práce s dětmi.

Pokud se nevěnuji učení, baví mne hraní videoher a ráda trávím čas s Daisy. Také miluji cestování a dosud jsem navštívila tyto země: Portugalsko, Španělsko, Itálii, Rakousko, Německo, Francii, Mexiko, Velkou Británii, Irsko, Maďarsko a Řecko.

Jako učitelka doufám, že mé hodiny budou pro děti zábavné. Chci dětem ve svých hodinách vytvořit příjemné prostředí, kde se budou rády učit a nebudou se bát samy sebe vyjádřit.  

Pokud by mne Vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na +420 739 666 617 nebo mi napsat email: taylor@thezeits.com. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, kdyby měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Těším se na setkání s Vámi a na skvělý školní rok!

Miss Taylor
 

aktualizováno: 28.01.2023 11:01:58