Rebecca Bennett


Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BS, University of Tennessee, Knoxville, Tennessee, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (+ Young Learners & Teens Certificate): The Language House, Prague, 2021

 

Hello students, my name is Rebecca Bennett. You can call me “Miss Rebecca.”

Here is some information about me:

I am from Knoxville, Tennessee, but I lived in Charlotte, North Carolina for two years after university. I have two older sisters, so I am the youngest in my family.

I moved to Prague in September 2021, and I love living here. I have always wanted to move to a new country and experience living in a different culture. Prague is such a beautiful city, and I especially love how great the public transportation is here.

When I’m not teaching, I enjoy spending time outside by playing sand volleyball, running, and hiking. I also like to read, spend time with my friends, and travel to new places. Some of the places I have traveled to include Italy, France, Germany, Poland, Canada, Haiti, and England. I am excited to travel to many more places in the future!

As a teacher, I want to make learning fun and engaging. I want students to enjoy coming to class and learning English in a positive environment. I am excited to be teaching with LEAP and to get to know my students better.

If your parents would like to contact me, they can call me at 608 349 536 or email me at rebeccabennett96@gmail.com. They can also come to your class if they like, they just need to let me know in advance.

I look forward to a great school year!

Miss Rebecca


Ahoj milí studenti, jmenuji se Rebecca Bennett. Můžete mě oslovovat "Miss Rebecca".

Několik slov o mně:

Pocházím z města Knoxville ve státě Tennessee, ale po ukončení studia na univerzitě jsem dva roky žila ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Mám dvě starší sestry a z naší rodiny jsem nejmladší.

Do Prahy jsem přijela v září roku 2021 a moc se mi tady líbí. Vždy jsem se chtěla přestěhovat do jiné země a poznat její život a kulturu. Praha je tak krásné město a obzvlášť se mi líbí cestování městskou hromadnou dopravou.

Pokud neučím, ráda hraji beach volejbal, běhám a chodím na výlety. Také ráda čtu, trávím čas se svými přáteli a objevuji nová místa. Při svých cestách jsem navštívila třeba Itálii, Francii, Německo, Polsko, Kanadu, Haiti i Anglii. Moc se těším na další místa, která v budoucnu ještě navštívím.

Přála bych si, aby byla výuka pro mé žáky zábavná a poutavá, aby chodili na hodiny s radostí a učili se v pozitivní atmosféře. Moc se těším, že se stanu součástí LEAP týmu a poznám lépe své žáky.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 608 349 536 nebo mi poslat email na rebeccabennett96@gmail.com. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.

Těším se na báječný školní rok!

Miss Rebecca

aktualizováno: 04.06.2023 23:27:42