Quetzal Vallejo-Howard


Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, University of California, Los Angeles, California, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2017

 

Hello students, my name is Quetzal Vallejo-Howard. You can call me “Miss Quetz.”

Here is a little information about me:

I am from Santa Barbara, California. I come from a big family. I have three brothers and one sister.

When I am not teaching, I like to travel for fun and learn about new places and people. Some of the places I have been include Croatia, Slovenia, Spain, Bulgaria, Macedonia, Costa Rica and Mexico. I also like to read, watch movies, and try to learn new languages. I love hiking, doing yoga and spending time outside.

As a teacher I like to provide a fun and productive environment for my students. I hope my students enjoy coming into the classroom every day and feel confident and happy speaking English. It is always a great joy to see my students improving their skills and understanding, and it keeps me motivated and inspired as a teacher!

If your parents would like to contact me, they can call me at 773 007 991, or email me at quetzalvh@ucla.edu. They can also come to class if they would like, just remember to let me know in advance.

I can’t wait to have a great year with you all!

Miss Quetz


Ahoj milí studenti, jmenuji se Quetzal Vallejo-Howard. Můžete mě oslovovat "Miss Quetz". 

Několik slov o mně:

Jsem z města Santa Barbara v Kalifornii v USA. Pocházím z velké rodiny. Mám tři bratry a jednu sestru.

Když neučím, baví mě cestovat a poznávat nové lidi a nová místa. Při svých cestách jsem navštívila třeba Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Bulharsko, Makedonii, Kostariku a Mexiko. Ráda čtu, dívám se na filmy a učím se nové jazyky. Také ráda chodím na túry, cvičím jógu a trávím čas venku.

Jako učitelka bych ráda svým žákům vytvořila zábavné a inspirativní prostředí pro výuku. Doufám, že budou do hodin docházet s radostí, sebejistí a šťastní, že mohou mluvit anglicky. Vždy ráda sleduji, jak se děti zlepšují ve svých dovednostech a postupně více rozumí. To mě jako učitele motivuje a inspiruje!

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 773 007 991 nebo mi poslat email na quetzalvh@ucla.edu. Když budou chtít, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi dali vědět předem.

Už se moc těším, že společně prožijeme báječný školní rok!

Miss Quetz

 

aktualizováno: 28.01.2023 11:01:58