Nikol ČernáHello Students,

My name is Nikol Černá. You can call me ‘Miss Nikol’.

Here is a little information about me:

I was born in a little village called Plešivec in Slovakia, but I have lived most of my life in Prague. I come from a small family and I have one sister, Anita.

I have spent quite a bit of time in the United States. When I was 12 years old I started to travel to Florida each summer with my mum, and later I decided to study university in New York City, where I received my degree in forensic psychology. I am also an artist and New York City provided a lot of inspiration for me!

I love spending time drawing, painting, reading, listening to music, traveling, talking with friends over coffee, and exploring new places.

I have taught a lot of business English in companies, but I enjoy teaching children much more. It is very rewarding for me to see children having fun and being excited about learning. I love helping them grow, while I can also learn many things from them!

If your parents would like to contact me, they can call me at 735 542 726 or email me at nycol@seznam.cz. I am very excited to be a part of the LEAP Program and I am looking forward to new adventures together this year!
 

Miss Nikol


Milé děti, 

jmenuji se Nikol Černá. Můžete mě oslovovat „Miss Nikol”.

Několik informací o mně:

Narodila jsem se v malé vesničce Plešivec na Slovensku, ale většinu života jsem prožila v Praze. Pocházím z malé rodiny a mám sestru Anitu.

Část svého života jsem strávila v USA. Když mi bylo 12 let, začala jsem s maminkou trávit letní prázdniny na Floridě. Později jsem začala studovat obor forenzní psychologie na univerzitě v New Yorku a studium jsem úspěšně dokončila. Kromě toho se věnuji také umění a město New York mi poskytlo mnoho inspirace.

Ráda trávím čas kreslením, malováním, čtením, poslechem hudby, cestováním, povídáním si s přáteli u kávy a poznáváním nových míst.

Angličtinu jsem většinou učila ve firmách, ale mnohem více mě baví učit děti. Je velmi motivující vidět, s jakou radostí a nadšením se učí. Ráda jim pomáhám v rozvoji a zároveň se také od nich mohu mnohému naučit!

Pokud by mě chtěli vaši rodiče kontaktovat, mohou mi zavolat na 735 542 726 nebo mi poslat e-mail na nycol@seznam.cz.

Je mi ctí stát se součástí týmu LEAP a moc se těším na nová společná dobrodružství v tomto školním roce!

Miss Nikol
 

aktualizováno: 26.11.2022 00:06:12