Monika Svobodová


Hello children,

My name is Monika Svobodová. You can call me „Miss Monča“.

Here is a little information about me:

I was born and raised in Prague. I have an older sister, I am also newly an auntie, and I have a cat named señor Taco. I like to sing, play the guitar, and read and watch films, especially older films in the cinema. I also like to travel. I lived in Mexico for a year when I was in high school, but I’ve visited other countries as well, including Slovenia, Italy, Greece, Great Britain, Belgium, the Netherlands, Egypt and the USA. However, there remain many places I’d love to see. I like to learn new things and get out of my comfort zone.

I study English and Mathematics at the Faculty of Education at the Charles University. My main aspiration is to pass on my love for the subjects while encouraging my students to feel comfortable. The main reason why I love English is the way it connects us with people from all over the world and enables us to see different places and cultures.

If your parents would like to contact me, they can call or text me at 606 922 856 or e-mail me at monca.svobodova19@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

I look forward to our lessons!

Miss Monča


Ahoj, milé děti,

jmenuji se Monika Svobodová. Můžete mne oslovovat „Miss Monča“.

Několik slov o mně:

Jsem rodilá Pražačka. Mám jednu starší sestru - čerstvě jsem také teta, a kocoura, který se jmenuje señor Taco. Ráda zpívám, hraju na kytaru, čtu si a dívám se na filmy, nejradši chodím na starší filmy do kina. Také ráda cestuji. Na střední škole jsem žila rok v Mexiku, ale navštívila jsem i jiné země, třeba Slovinsko, Itálii, Řecko, Velkou Británii, Belgii, Nizozemsko, Egypt či USA. Míst, kam bych se ráda podívala, však pořád zbývá hodně. Ráda se učím novým věcem a vystupuji ze své komfortní zóny.

Studuji na Pedagogické fakultě UK dvouobor Anglický jazyk – Matematika. Mým hlavním cílem je, aby si studenti předmět zamilovali a cítili se při jeho studiu dobře. Angličtinu mám ráda hlavně proto, že nás spojuje s lidmi z celého světa a umožňuje nám poznat odlišná místa a kultury.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat nebo napsat na číslo 606 922 856 nebo napsat email na monca.svobodova19@gmail.com. Rovněž se mohou přijít podívat na výuku, v tom případě ale prosím, aby mne nejprve informovali.

Těším se na naše společné hodiny!

Miss Monča
 

aktualizováno: 25.03.2023 00:07:11