Monica MillsCountry of Origin/Původem z: Zimbabwe

Higher Education/Studium: BA, University of Liverpool, Liverpool, England

CELTA Certificate/Certifikát CELTA: Auckland Language Centre, New Zealand, 2012; TEFL Young Learners & Teens Certificate, Wattsenglish, Prague, 2014
Hello, my name is Monica Mills. Students can call me “Miss Monica.”

Here is a little information about me:

I am from Zimbabwe and have lived in a lot of different countries. I come from a small family, and only have one brother, who lives in England.

I have been teaching all over the world, and I love that my job gives me the opportunity to travel. When I am not teaching, I can be found painting or making music. I love to create art!

I have lived in Prague since 2018 and I really love the city. I hope to learn more Czech this year.

As a teacher I like to provide an interactive and student-led environment, ensuring that I use their interests to engage them with more formal learning. I really enjoy doing projects that include teamwork and hope that students can learn valuable social skills as well as improving their English. I hope that my students enjoy coming to class with new ideas, and are happy to share and work together with their classmates.

If you would like to contact me, please call me at 773 289 767, or email me at monica_mills@hotmail.co.uk. You are also always welcome to visit the classroom, just please let me know in advance.

I can’t wait to have a great year with you all!

Miss Monica


Milí žáci, jmenuji se Monica Mills. Můžete mě oslovovat „Miss Monica“.

Několik informací o mně:

Jsem ze Zimbabwe a žila jsem v mnoha různých zemích. Pocházím z malé rodiny a mám pouze jednoho bratra, který žije v Londýně.

Doposud jsem učila na nejrůznějších místech celého světa a jsem ráda, že mi práce umožňuje cestovat. Ve svém volném čase ráda kreslím nebo skládám hudbu. Moc ráda se věnuji umění.

V Praze žiji od roku 2018 a město se mi velmi líbí. Doufám, že se v tomto roce naučím i více česky.

Ráda v hodinách vytvářím interaktivní prostředí, kde využívám zájmů jednotlivých žáků tak, aby se plně zapojili do výuky. Baví mne pracovat ve třídě na projektech, které zahrnují týmovou práci, a věřím, že se žáci mohou naučit mnoho sociálních dovedností a zároveň se zlepšit v angličtině. Doufám, že moji žáci rádi přicházejí do hodin s novými nápady a těší je, když se o ně mohou podělit se svými spolužáky a spolupracovat s nimi.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 773 289 767 nebo mi poslat email na monica_mills@hotmail.co.uk. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.

Moc se těším na nový školní rok, který společně strávíme!

Miss Monica

 

aktualizováno: 26.07.2021 14:22:28