Lenka LieblováHello students, my name is Lenka Lieblová. You can call me “Miss Lenka”.

Here is a little information about me:

I was born in Hradec Králové. I received my master’s degree from the education faculty of the University of Hradec Králové and I also obtained the Certificate of Proficiency in English. I lived in Bath, UK, working as a social worker for 5 years.

I live in the center of Prague. I am married and I have two kids, Vojta and Klárka.

I love reading books, swimming and running. I also like traveling.

I enjoy working as an English teacher's aide because I am happy to help kids to understand and use English. I hope that we will have lots of fun together and learn many things.

If your parents would like to contact me, they can call me at 732 228 654 or email me at lenka@liebl.cz. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let's have a great year together!

Miss Lenka


Ahoj milí studenti, jmenuji se Lenka Lieblová. Můžete mě oslovovat "Miss Lenka". 

Několik slov o mně:

Narodila jsem se v Hradci Králové. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu na Univerzitě Hradec Králové a také složila zkoušku CPE (nejnáročnější jazyková zkouška camebridgského typu). 5 let jsem žila ve Velké Británii v městečku Bath, kde jsem pracovala v sociální sféře.

Bydlím v centru Prahy. Jsem vdaná a mám 2 děti, Vojtu a Klárku.

Velmi ráda čtu knížky, plavu a běhám. Také moc ráda cestuji. 

Na práci asistentky učitele angličtiny mne velmi baví možnost naučit děti rozumět anglickému jazyku a aktivně jej používat. Věřím, že spolu tento školní rok zažijeme spoustu příjemných chvil a legrace a přitom se naučíme anglicky.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na čísle 732 228 654 nebo na emailové adrese lenka@liebl.cz. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Těším se na skvělý rok s vámi všemi!

Miss Lenka

aktualizováno: 04.06.2023 23:27:42