Joscelyn Evener


Country of Origin//Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, Le Moyne College, Syracuse, New York, USA

TEFL certificate/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2019

 Hello Students,

My name is Joscelyn Evener. You can call me “Miss. Joscelyn.”

Here is some information about me:

I grew up in Upstate New York where my family had a dairy farm. I lived there until I moved to Prague in the summer of 2019. I had never been on public transport until I moved to Prague! I come from a large and very close family that likes to spend a lot of time together.

I have always wanted to see more of the world other than my small town, so one day I decided I would combine this wish with my passion to work with and help children!

When I am not teaching, I enjoy sports such as yoga, running, and squash. I also love traveling around the Czech Republic and camping, hiking and seeing the nature the country has to offer! I am interested in learning more about the Czech Republic and its culture. I hope my classes are a place where we not only exchange language but also exchange our experiences and culture. 

I feel privileged for the opportunity to teach in the LEAP Program and I will strive to create a classroom that supports learning, joy, and emotional well-being. I want to help my students build the language skills they need and also have a positive association with English.

If your parents would like to contact me, they can call me at 608 228 488 or email me at joscelynevener1996@gmail.com. They can also come to your class if they like, they just need to let me know in advance.

I am looking forward to a year of growth and learning!

Miss Joscelyn


Ahoj studenti,

jmenuji se Joscelyn Evener.  Můžete mne oslovovat „Miss Joscelyn.”

Vyrostla jsme ve státě New York, kde měla má rodina mléčnou farmu. Zde jsem žila až do doby, kdy jsem se v létě 2019 přestěhovala do Prahy. Nikdy jsem do té doby nejela městským dopravním prostředkem!! Pocházím z veliké rodiny, kde jsou si lidé velmi blízcí a rádi tráví čas společně.

Vždy jsem toužila poznat svět za hranicemi mého rodného města, a tak jsem se jednoho dne rozhodla zkombinovat mou vášeň pro cestování a pro práci s dětmi.

Když se nevěnuji učení, baví mne sporty jako jsou jóga, běh anebo squash. Velmi mne baví cestovat, kempovat a poznávat přírodní krásy dané země. Chci se více o České republice a její kultuře dozvědět. Doufám, že mé hodiny budou prostorem pro poznávání anglického jazyka a pro vzájemné sdílení zvyků a kultury.

Cítím se poctěna možností učit v program LEAP a budu se snažit vytvářet ve třídě atmosféru, jenž podporuje učení, radost a psychickou pohodu. Chci svým žákům pomoci si zdokonalit své schopnosti v angličtině a získat k tomuto jazyku pozitivní vztah.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na telefonním čísle: 608 228 488, nebo na emailu: joscelynevener1996@gmail.com. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Těším se na náš společný školní rok!


Miss Joscelyn

 

aktualizováno: 28.01.2023 11:01:58