Jennifer Dickinson


Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, Kennesaw State University, Atlanta, GA, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (+ Young Learners & Teens Certificate): The Language House, Prague, 2014Hello students, my name is Jennifer Dickinson.  You can call me, “Miss Jennifer.”

Here's a little information about me.

I was born in Miami, Florida. I have been a teacher for over 30 years.  I've been traveling to Prague since 1993, and it has long been a dream of mine to live in this charming city.  It is wonderful to live in a city with so much history, and a country with so much natural beauty. I have been living here since 2015.

Before coming to Prague, I lived and taught in the United Arab Emirates for 10 years. I love being an international teacher. It is such a joy to live and teach in different countries and to experience different cultures. I enjoy traveling and have visited India, Egypt, Spain, Portugal, Austria, France, England, Mexico, and Germany.

I really enjoy teaching with LEAP and I strive to provide a creative and fun learning environment for my students.  I promise to work very hard to help you all reach your goals of building your knowledge of English.  I look forward to meeting you and your parents, and to begin our new year together.

If your parents would like to contact me they can call me at 608 440 617, or email me at gapagirl@gmail.com. They can also come to visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

I’m really looking forward to teaching you this year!

Miss Jennifer


Milí žáci, jmenuji se Jennifer Dickinson. Můžete mne oslovovat „Miss Jennifer.“

Něco o mně:

Narodila jsem se v Miami na Floridě. Jako učitelka pracuji již více jak třicet let.  Prahu jsem navštěvovala od roku 1993 a dlouho bylo mým snem v tomto okouzlujícím městě žít. Je přeci báječné žít ve městě s tak bohatou historií a v zemi plné překrásné přírody. V Praze bydlím od roku 2015.

Před mým příjezdem do Prahy jsem deset let žila a pracovala jako učitelka ve Spojených arabských Emirátech. Moc ráda učím v cizích zemích a poznávám různé kultury. Také ráda cestuji a doposud jsem navštívila Indii, Egypt, Španělsko, Portugalsko, Rakousko, Francii, Anglii, Mexiko a Německo.

Velice mě baví učit v programu LEAP a doufám, že vytvářím pro studenty kreativní a zábavné prostředí pro studium. Slibuji, že se budu moc snažit pomáhat vám všem zlepšovat se v angličtině a dosáhnout cílů, které si stanovíte. Už se velmi těším, až se s vámi i s vašimi rodiči seznámím a až se spolu začneme učit.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 608 440 617 nebo mi poslat email na gapagirl@gmail.com. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Už se opravdu moc těším, že vás budu v tomto školním roce učit!

Miss Jennifer

aktualizováno: 26.07.2021 14:22:28