Jana Fuková


Hello Students,

My name is Jana Fuková. You can call me ‘Miss Jana’.

Here is a little information about me:

I was born and raised in Kutná Hora. I come from an average-sized family and I have an older sister.

I received my university degree from the College of Business in Prague. My specialization was Tourism Management. 

I am married and I have two children, a boy and a girl. From time to time I babysit my sister’s children because she works as a nurse. She has two boys who are the same age as my children.

My hobbies are reading, cycling, spending time with my family, studying languages - especially Spanish, and traveling. I have visited several countries including Spain, Italy, Cyprus, Balearic Islands, Poland, Austria, Tunisia, Turkey, and Chalkidiki, Greece, where I worked, lived, and traveled for three months.

The main reason I am happy to work with LEAP is that I really enjoy spending time with children and I appreciate the opportunity to communicate in English. My plan is to earn a degree in special education in the near future.

If your parents would like to contact me, they can call me at 731 037 573 or email me at jana.fukova@email.cz

Let’s have a great time in English together!

Miss Jana


Milí studenti,

jmenuji se Jana Fuková, můžete mě oslovovat “Miss Jana”.

Něco o mně:

Narodila jsem se v Kutné Hoře, kde jsem také vyrostla. Pocházím ze středně velké rodiny. Mám jednu starší sestru.

Vystudovala jsem na Vysokou školu obchodní v Praze obor management cestovního ruchu.

Jsem vdaná a mám dvě děti, kluka a holku. Občas pomáhám s hlídáním i své sestře, která pracuje jako zdravotní sestra. Má dva kluky, kteří jsou stejně staří, jako moje děti.

K mým zálibám patří četba knih, jízda na kole, trávení času s rodinou, mám ráda cizí jazyky, zvláště španělštinu, a také ráda cestuji. Navštívila jsem mnoho zemí, například Španělsko, Itálii, Kypr, Baleárské ostrovy, Polsko, Rakousko, Tunisko, Turecko a řecké Chalkidiki, kde jsem tři měsíce pobývala, pracovala a cestovala.

Jsem ráda, že se mohu stát součástí LEAP týmu, a to především proto, že ráda trávím čas s dětmi a zároveň oceňuji i příležitost komunikovat v anglickém jazyce. V blízké budoucnosti plánuji věnovat se studiu speciální pedagogiky.

Pokud by mě Vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na telefonní číslo 731 037 573 nebo mi mohou napsat e-mail na adresu jana.fukova@email.cz.

Užijme si společně hodiny angličtiny!

Miss Jana

aktualizováno: 28.01.2023 11:01:58