Jackie Smalley


Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA/MA, Seattle University, Seattle, Washington, USA

TEFL Certification/Certifikát TEFL: International TEFL Academy, Chicago, 2019

 


 

Hello students, my name is Jackie Smalley. You can call me "Miss Jackie".

I was born in Portland, Oregon, but Seattle, Washington was my home for many years before I moved to Prague in January 2020. I’m from an average-sized family and have two older sisters. I also have two cats named Larry and Moe.

When I’m not teaching, I love to read books, watch movies, and travel. Many years ago, I spent 14 months traveling around the world by bicycle. I traveled 19,000 kilometers through 14 countries including India, Nepal, Thailand, Malaysia, and Australia. It was quite an adventure!

I love teaching and I am excited to be working with the LEAP Program. If your parents would like to contact me they can email me at jbsmalleyseattle@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

I hope we have a lot of fun together this year!

Miss Jackie


Ahoj studenti, jmenuji se Jackie Smalley. Můžete mne oslovovat „Miss Jackie“.


Narodila jsem se v Portlandu, ve státě Oregon, ale Seattle ve státě Washington byl po mnoho let mým domovem, než jsem se přestěhovala v lednu 2020 do Prahy. Jsem ze středně veliké rodiny a mám dvě starší sestry. Mám také dvě kočky, Larry a Moe.

Když se nevěnuji učení, miluji čtení knih, sledování filmů a cestování. Před mnoha lety jsem strávila 14 měsíců na cestě kolem světa na kole. Ujela jsem 19 000 km přes 14 zemí (včetně Nepálu, Indie, Thajska, Malajsie a Austrálie). Bylo to veliké dobrodružství!

Velmi ráda učím a těší mne, že budu pracovat v programu LEAP. Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi napsat email na adresu jbsmalleyseattle@gmail.com. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Doufám, že si spolu užijeme spoustu zábavy!

Miss Jackie

 

aktualizováno: 26.07.2021 14:22:28