Hana Kořanová

Hello, my name is Hana Kořánová. Students can call me “Miss Hana”.

Here is a little information about me:

I was born in Prague.  I am married and I have four children, Barbora, Zofka, Tonik and Frantisek. My two daughters went through the LEAP Program.

I received my master’s degree from the Faculty of Education at Charles University and my bachelor’s degree from the Institute of Creative Photography at Slezky University in Opava.

After finishing university, I taught in an elementary school in Prague for a few years, then I moved with my husband to California for a couple of years where I worked as a nanny. Later, after we had children, we moved to California again with the whole family and I had the chance to volunteer in my son’s class at school.

When I have free time, I love playing beach volleyball, swimming, reading, working in our garden, going to movies, hiking, traveling, and taking photographs.

I really love the English language, and teaching in elementary schools is my specialization, so working at LEAP combines both, which is perfect!

If your parents would like to contact me, they can call me at 737 260 273 or email me at hana.banana@kocourkov.cz. They can also come to visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

I’m sure we will have a lot of fun together this year!

Miss Hana


Ahoj, jmenuji se Hana Kořánová. Žáci mě mohou oslovovat „Miss Hana.“

Něco o mně:

Narodila jsem se v Praze. Jsem vdaná a mám čtyři děti - Báru, Žofku, Toníka a Františka. Obě mé dcery jsou absolventkami LEAP programu.

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu UK a také jsem dosáhla bakalářského titulu na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské universitě v Opavě.

Po ukončení vysoké školy jsem několik let vyučovala na prvním stupni ZŠ v Praze. Poté jsme s manželem odcestovali na dva roky do Kalifornie, kde jsem pracovala jako chůva. Do Kalifornie jsme se znovu vrátili o pár let později, tentokrát už společně s dětmi. Při tomto pobytu jsem dobrovolně pracovala ve škole v synově třídě.

Ve volném čase ráda hraji beach volejbal, plavu, chodím na túry, čtu, pracuji na zahradě, chodím za kulturou, cestuji a fotografuji.

Angličtinu jako jazyk mám moc ráda a výuka dětí na prvním stupni je mým oborem.  Práce asistentky v LEAP programu skýtá oboje a moc se na ni těším.

Pokud by mě rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 737 260 273 nebo mi poslat email na hana.banana@kocourkov.cz. Mohou se také přijít podívat do hodiny, prosím jen, aby mi dali vědět předem.

Moc se na naše společné hodiny těším, určitě nás to bude společně bavit.

Miss Hana

 


aktualizováno: 26.07.2021 14:22:28