Georgia Squires


Country of origin/Původem z: Aotearoa New Zealand/Nový Zéland

Higher Education/Studium: Bachelor of Communication Studies, AUT University, Tāmaki Makaurau Auckland, Aotearoa New Zealand

TEFL Certificate/Certifikát TECOL/TESOL: United Overseas Education Academy, 2016

 

Hello students, my name is Georgia Squires. You can call me “Miss Georgia” or “Miss George”.

Here is a little information about me:

I grew up in Tāmaki Makaurau Auckland, the biggest city in Aotearoa New Zealand. It’s very beautiful, but I didn’t want to spend my whole life on an island at the bottom of the world! I have lived in Melbourne, Australia and Shanghai, China. I moved to Prague two years ago and I love living in the Czech Republic.

I absolutely adore cats, and I volunteer for animal rescue charities by taking care of cats and kittens until they find a “forever home” with a nice family. I have looked after 77 cats and kittens in 3 continents!

My main hobbies are reading and watching movies. My favourites are science fiction and fantasy adventure stories, and documentaries about science and history. My favourite author is Neil Gaiman, and my favourite movie is Disney’s Alice in Wonderland.

I like to sing and play music - I can play the guitar, and a little bit of piano. I love exploring new places and finding out their history. I also love fun clothes and costumes.

I believe that fun and creativity are the best ways for students to learn and build confidence, so expect a lot of laughter in my classroom! Grammar and vocabulary are important, but they don’t have to be boring. I love seeing my students learn and use English to communicate and share with others.

If your parents would like to contact me, they can call me at 608 353 940 or email me at georgia@youngeducators.eu. They can also come to your class if they like, they just need to let me know in advance.

We are going to have a great year together, improving our English and having lots of fun!

Miss Georgia


Zdravím vás, milí studenti, jmenuji se Georgia Squires. Můžete mi říkat “Miss Georgia” nebo “Miss George”.

Něco o mé osobě:

Vyrostla jsem v Tāmaki Makaurau v Aucklandu, největším městě Nového Zélandu. Miluji kočky a jako dobrovolnice se zapojuji do péče o opuštěné kočky a koťata vždy do doby, než naleznou nový a trvalý domov u nějaké hodné rodiny. Doposud jsem se starala o 77 koček a koťat na 3 kontinentech!

Mezi mé hlavní záliby patří čtení a sledování filmů. Nejraději mám sci-fi a fantasy příběhy, dokumenty o vědě a historii. Můj nejoblíbenější autor je Neil Gaiman a nejoblíbenější film Alice v říši divů ze studia Disney.

Ráda zpívám, hraji na kytaru a trochu na klavír. Ráda objevuji nová místa a jejich historii. Miluji také nápadné oblečení a kostýmy.

Věřím, že zábava a tvořivost jsou nejlepšími způsoby, jak se naučit a získat sebedůvěru, takže můžete v mé třídě očekávat spoustu legrace! Gramatika a slovní zásoba jsou jistě důležité, ale nemusí být nudné. Jsem šťastná, když vidím, že se moji studenti učí novým věcem a používají angličtinu ke komunikaci a sdílení s ostatními.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 608 353 940 nebo napsat na emailovou adresu georgia@youngeducators.eu. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mě o tom předem informovali.

Hezky si to spolu ve školním roce užijeme, zlepšíme znalost angličtiny a zažijeme spoustu zábavy!

Miss Georgia
 

aktualizováno: 29.11.2022 00:26:56