Desiree Champagne-Terrell

 

Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, University of California, Santa Barbara, USA

TEFL Certificate (+ Young Learners Certificate)/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2022

 


Hello students, my name is Desiree Champagne-Terrell. You can call me “Miss Desi”.

Here is a little information about me:

I am from Petaluma, California. I have two older brothers and lots of aunts, uncles, and cousins.

I moved to Prague in December 2021 and I love it here! In my free time, I love to travel, explore the parks in Prague, and try out new restaurants. I also enjoy reading, learning new languages, and trying new things.

As a teacher, I want to provide my students with a comfortable and fun learning environment. My goal is that my students are not afraid to make mistakes, that they are always trying to learn more, and that they enjoy learning English. For me, the best part about being a teacher is watching my students grow more confident in their abilities.

If your parents would like to contact me, they can call me at 774 150 414 or email me at d.champterr@gmail.com. They can also come to your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Miss Desi 


Ahoj milí studenti, jmenuji se Desiree Champagne-Terrell. Můžete mě oslovovat "Miss Desi".

Několik slov o mně:

Pocházím z města Petaluma v Kalifornii. Mám dva starší bratry a hodně tet, strýců, bratranců a sestřenic.

Do Prahy jsem se přestěhovala v prosinci roku 2021 a město jsem si zamilovala. Ve volném čase ráda cestuji, objevuji pražské parky a zkouším nové restaurace. Také ráda čtu, učím se cizí jazyky a zkouším nové věci.

Přála bych si vytvořit pro výuku svých žáků zábavné prostředí, ve kterém se budou cítit příjemně. Mým cílem je, aby se nebáli dělat chyby, aby se vždy snažili naučit něco nového a studium angličtiny je bavilo. Na povolání učitele se mi nejvíce líbí sledovat, jak děti postupně získávají důvěru ve své schopnosti a dovednosti.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 774 150 414  nebo mi poslat email na d.champterr@gmail.com. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.

Prožijme spolu báječný školní rok!

Miss Desi

 

aktualizováno: 04.06.2023 23:27:42