Deanna Barešová

 

Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, San Jose State University, San Jose, California, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2004
Hello students, my name is Deanna Barešová. You can call me “Miss Deanna”.

Here is a little information about me:

I was born near San Francisco, California in the United States.

I come from an average-sized family. I have one brother. I am the youngest.

I have been in Prague since 1993.

I am married and I have two children, Soňa and Čenda.

Some of the things I like to do when I’m not working at school are sports like running, cycling and swimming. I also like to read (I read a lot!), to go for long walks, to spend time with my family and friends, and to travel.

Some of the places I have traveled to are Canada, France, Germany, Greece, Italy, England and Ireland, Sweden, Hungary, Austria, Mexico and Hawaii. There are still so many places I want to go!

The reason I try to make LEAP a great English-teaching Program is because I love when I can help teachers to help their students learn and use English confidently. I enjoy working with teachers and with children very much, and they are my inspiration for doing the best job I can!

We are here to help motivate children and to help them have a positive experience learning English so that they will continue to learn and use this important language for their entire lives!

If you would like to contact me, you may call me at 608 238 133 or email at dbaresova@gmail.com.

Let’s have a great year together!

Deanna Barešová
 


Ahoj milí studenti, jmenuji se Deanna Barešová. Můžete mě oslovovat "Miss Deanna". 

Několik slov o mně:

Narodila jsem se nedaleko San Franciska v Kalifornii ve Spojených státech amerických.

Pocházím se středně velké rodiny. Mám jednoho bratra. Jsem mladší.

Praze žiji od roku 1993.

Jsem vdaná a mám dvě děti Soňu a Čendu.

Když nepracuji ve škole, ráda sportuji, třeba běhám, jezdím na kole a plavu. Také ráda čtu (a hodně čtu!), chodím na dlouhé procházky, trávím čas s rodinou a přáteli a cestuji.

Na svých cestách jsem navštívila například Kanadu, Francii, Německo, Řecko, Itálii, Anglii a Irsko, Švédsko, Maďarsko, Rakousko, Mexiko a Hawaii. A na světě je ještě tolik míst, kam bych se chtěla podívat!

Snažím se, aby se LEAP program stal skvělým výukovým programem, protože moc ráda pomáhám vyučujícím, kteří pak pomáhají dětem studovat a používat angličtinu se sebedůvěrou. Moc ráda s učiteli i dětmi pracuji a jsou mojí velkou inspirací proto, abych odváděla co nejlepší práci!

Jsme zde proto, abychom děti motivovali a abychom jim pomohli získat pozitivní zkušenosti se studiem angličtiny tak, aby ve studiu nadále pokračovali a používali tento důležitý jazyk po celý život!

Pokud byste mě chtěli kontaktovat, můžete mi zavolat na telefonní číslo 608 238 133, nebo mi napište e-mail na adresu dbaresova@gmail.com.

Užijme si společně skvělý školní rok!

Deanna Barešová

aktualizováno: 25.03.2023 00:07:11