Carinna MarroneCountry of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, California State University, Fullerton, California, USA 

TEFL Certificate/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2023

 

 

Hello students, my name is Carinna Marrone. You can call me “Miss Carinna”.

Here is a little information about me:

I am from Newport Beach, California. I have two older siblings; one older brother and one older sister. I am also lucky enough to be an aunt, with one niece and one nephew.

I moved to Prague in January 2023, and am so excited to be living here and teaching children! I first traveled to Europe when I turned 18 years old and knew immediately that I wanted to live here one day. I am excited to be following that dream!

When I am not teaching, I love to explore. Whether it is traveling to a new city or country, trying a new restaurant, or simply being outdoors, I love trying anything new. A few countries I’ve traveled to include: England, Ireland, Scotland, France, Germany, Hungary, Costa Rica, and Mexico. Traveling makes me the happiest.

As a teacher, I hope to make learning English fun and exciting. I hope my students always look forward to all of their English lessons with joy and excitement, and always feel proud of their progress. My main goal is to make my students feel comfortable and confident speaking English both inside and outside of the classroom. Their eagerness to learn and improve is something I find really inspiring.

If your parents would like to contact me, they can email me at marronecarinna@yahoo.com. They can also come to your class if they would like, they just need to let me know in advance.

I am really excited to be your teacher!

Miss Carinna


Milí žáci,

jmenuji se Carinna Marrone. Můžete mě oslovovat „Miss Carinna“.

Pár slov o mně:

Pocházím z města Newport Beach v Kalifornii. Mám dva starší sourozence – bratra a sestru. Zároveň jsem také tetou jednoho synovce a jedné neteře.

Do Prahy jsem se přestěhovala v lednu roku 2023 a jsem nadšená, že zde mohu pobývat a učit děti. Poprvé jsem Evropu navštívila, když mi bylo osmnáct let, a okamžitě jsem věděla, že bych tu chtěla jednou žít. Nyní jsem nadšená, že si mohu tento svůj sen plnit.

Když neučím, ráda objevuji nové věci. Ať je to při cestování po nových městech nebo zemích, při návštěvách nových restaurací nebo jednoduše během pobytu venku. Prostě ráda zkouším cokoliv neznámého. Mezi země, které jsem již procestovala, patří Anglie, Irsko, Skotsko, Francie, Německo, Maďarsko, Kostarika a Mexiko. Cestování mi dělá největší radost.

Přála bych si vytvořit pro výuku svých žáků vzrušující a zábavné prostředí. Doufám, že na hodiny budou vždy chodit s radostí a nadšením a budou hrdí na pokroky, které dělají. Mým cílem je, aby se cítili příjemně a s důvěrou mluvili anglicky ve třídě i mimo ni. Jejich touha učit se a zlepšovat se je pro mě velkou inspirací.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi poslat email na marronecarinna@yahoo.com. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.

Moc se těším, až vás budu učit!
 
Miss Carinna

 

aktualizováno: 25.03.2023 00:07:11