Anna HolladayCountry of Origin/
Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, University of Louisville, Louisville, Kentuky, USA; Master of Divinity, Wake Forest University School of Divinity, Winston-Salem, North Carolina, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL: International TEFL Academy, Chicago, 2020

 


Hello students, my name is Anna Holladay. You can call me "Miss Anna".

Here is a little information about me:

I was born in Louisville, Kentucky in the United States.

I come from an average-sized family. I have two older brothers, so I am the youngest.

After teaching in Hungary for two years, I recently moved to Prague and I'm very excited to make this city my home. My dog, Derby, came to Prague with me.

When I'm not teaching, I like doing yoga, cooking, taking my dog on walks, going on picnics, and spending time with friends in this beautiful city. I also love exploring the world. Some of the places I have traveled to are Hungary, England, Ireland, Scotland, the Netherlands, Italy, Morocco, Romania, Slovakia, India, and Belize. My favorite country to visit was Belize, but there are still so many places I want to experience!

I have always loved being around children because of their honesty and curiosity. As a teacher, I provide a safe and fun environment for my students. I will always encourage and support you so that you can feel confident in your English abilities.

If your parents would like to contact me, they may call me at 773 703 670 or email me at anna.holladay@gmail.com. They can also come to your class if they like, they just need to let me know in advance.

I am looking forward to learning and growing together this year!

Miss Anna


Ahoj milí studenti, jmenuji se Anna Holladay. Můžete mě oslovovat "Miss Anna".

Několik slov o mně:

Narodila jsem se v Louisville, Kentucky, ve Spojených státech amerických.

Pocházím ze středně veliké rodiny. Mám dva starší bratry a já jsem tedy nejmladší.

Po dvou letech učení v Maďarsku jsem se nedávno přesunula do Prahy a těším se, že si zde vytvořím domov společně se svým psem Derbym.

Pokud neučím, věnuji se cvičení jógy, vaření, procházkám se svým psem. Baví mne také pikniky s přáteli, se kterými ráda trávím čas v tomto krásném městě. Kromě toho ráda cestuji po světě. Mezi země, které jsem doposud navštívila, patří Maďarsko, Anglie, Irsko, Skotsko, Holandsko, Itálie, Maroko, Rumunsko, Slovensko, Indie a Belize. Mou nejoblíbenější zemí se stala Belize, ale je stále mnoho dalších míst, která chci poznat!

Odjakživa mne bavilo být mezi dětmi, pro jejich bezprostřednost a zvědavost. Jako učitelka se snažím vytvářet dětem zábavné prostředí, ve kterém se cítí bezpečně.
Vždy chci být studentům povzbuzením a oporou, aby získávali jistotu ve svých dovednostech v angličtině.

Pokud by mne Vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na 773 703 670 nebo mi napsat na email: anna.holladay@gmail.com. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, kdyby měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Těším se, že se tento školní rok mnohému naučíte a dosáhnete pokroku ve znalosti angličtiny!

Miss Anna

 

aktualizováno: 04.06.2023 23:27:42