Alison Mason

 

Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, Western Washington University, Bellingham, Washington, USA

TEFL Certificate (+ Young Learners Certificate)/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2022


Hello students, my name is Alison Mason. You can call me "Miss Alison". 

Here is a little information about me:

I am from Petaluma, California, but I spent 4 years living in Washington state for university. I have one younger brother, so I am the oldest.

I moved to Prague in December 2021, and really love living here. It has always been my dream to live in another country and learn about another culture, and I am glad I chose the Czech Republic.

When I am not teaching, I enjoy going for walks, exploring parks, traveling, and spending time with friends. I also enjoy learning languages, like Czech and German. On the weekends, I like to explore the city and see new things.

As a teacher, I hope to make learning English fun and exciting. I want students to look forward to each of our lessons and feel comfortable in our classroom. I am very excited to be teaching with LEAP and to get to know all of my students.

If your parents would like to contact me, they can call me at +420 774 302 594 or email me at alison.mason26@gmail.com. They can also come to your class if they would like, they just need to let me know in advance.

I am looking forward to a great year!

Miss Alison


Ahoj milí studenti, jmenuji se Alison Mason. Můžete mě oslovovat "Miss Alison". 

Několik slov o mně:

Pocházím z města Petaluma v Kalifornii, ale čtyři roky jsem strávila ve Washingtonu, kde jsem studovala na universitě. Mám mladšího bratra a jsem tedy z dětí v naší rodině nejstarší.

Do Prahy jsem se přestěhovala v prosinci roku 2021 a život zde jsem si zamilovala. Vždy jsem si přála žít v jiné zemi a poznat její kulturu a jsem moc ráda, že jsem si vybrala Českou republiku.

Když neučím, ráda chodím na procházky, objevuji parky, cestuji a trávím čas se svými přáteli. Také se ráda učím cizí jazyky - češtinu a němčinu. O víkendech chodím ráda po městě a objevuji nové věci.

Doufám, že moje výuka bude pro žáky zábavná a podnětná. Přála bych si, aby se těšili na každou hodinu a ve třídě se cítili příjemně. Moc se těším, až se stanu součástí LEAP programu a poznám všechny své žáky.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 774 302 594  nebo mi poslat email na alison.mason26@gmail.com. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.

Moc se těším na báječný školní rok!

Miss Alison

aktualizováno: 04.06.2023 23:27:42