Alice Krištůfková

Alice Krištůfková

Hello students, my name is Alice Krištůfková. You can call me “Miss Alice”.

Here is a little information about me:

I was born in Prague and I live in Prague 6. I am married and have two children, Lukáš and Tomáš.

I graduated from the Commercial Academy, then I studied at the School for Tourism and at the School of Social Law. I studied English in Britain, where I lived for one year as an au-pair. I also spent a long, lovely time in Kent where our family has very good friends.

In my free time I like to play tennis, swim, and ski. I like to read, go to the theater and cinema, and travel. Most of all, I like to spend time with my family and friends.

The reason I became a teacher’s aide is because I enjoy working with children very much and I like to use English. I am happy to help children understand and use English.

If your parents would like to contact me, they can call me at 774 327 742 or email me at a.kristufkova@email.cz. They can also come visit your class, they just need to let me know in advance.

I am looking forward to having a great year together!

Miss Alice


Ahoj milí studenti, jmenuji se Alice Krištůfková. Můžete mne oslovovat „Miss Alice“.

Několik slov o mně:

Narodila jsem se v Praze 6. Bydlím v Praze, nedaleko Pražského hradu. Jsem vdaná a mám dvě děti Lukáše a Tomáše.

Vystudovala jsem Obchodní akademii, dále školu Cestovního ruchu - obor průvodcovství a Sociálně právní akademii. Rok jsem žila v Anglii, kde jsem angličtinu studovala a působila v pozici Au-Pair. Mnoho krásného času jsem strávila v anglické rodině našich rodinných přátel v Kentu.

Ve svém volném čase hraji tenis, plavu a lyžuji. Ráda čtu, chodím do divadla a do kina, a cestuji. Nejraději trávím čas s rodinou a přáteli.

Důvodem, proč jsem se rozhodla pracovat jako asistentka při výuce angličtiny je, že ráda pracuji s dětmi a angličtina je můj koníček, ráda ji používám. Chtěla bych přispět k rozvoji anglického jazyka u dětí.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na tel. 774 327 742 nebo na email.: a.kristufkova@email.cz. Rodiče se rovněž mohou do hodiny přijít podívat. Je ale potřeba, aby mne předem informovali.

Těším se, že společně prožijeme úspěšný školní rok!

Miss Alice

aktualizováno: 25.03.2023 00:07:11