Zuzana Rozmarová

 

 

 

 

 

 

Hello students, my name is Zuzana Rozmarová. You can call me “Miss Zuzka”.

Here is some information about me:

I was born on April 24th, 1994 in Prague, I have lived here almost my entire life except for a year I spent in Washington State in the USA for a high school exchange program.

I have an older brother and younger sister. My brother lives in Sweden with his girlfriend and two little kids and I also have a part of my family living in Canada where we used to go for summer holidays when I and my siblings were younger.

In my free time I like doing sports, especially swimming and basketball. I also like to travel, explore new places or to enjoy some downtime reading or walking around at our family cottage in Kokořínsko.

I decided to become an aide in the kindergarten class because I hope to help the students feel more comfortable so they can build a good relationship towards the English language and hopefully towards learning in general.

If your parents would like to contact me, they can call me at 728 989 042 or email me at zuzka.rozmarova@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Miss Zuzka

Milí žáci, jmenuji se Zuzana Rozmarová. Můžete mi říkat „Miss Zuzka”.

Tady je několik informací o mně:

Narodila jsem se 24. dubna 1994 v Praze, kde žiji celý život vyjma jednoho roku, který jsem strávila v rámci středoškolské studentské výměny v USA ve státě Washington.

Mám staršího bratra a mladší sestru. Můj bratr žije spolu se svojí přítelkyní a dvěma malými dětmi ve Švédsku, část mé rodiny také žije v Kanadě, kam jsme jako malé děti jezdili spolu s mými sourozenci na letní prázdniny.

Ve volném čase ráda sportuji, baví mě zejména plavání a basketbal, také ráda cestuji a poznávám nová místa. Nejlépe si odpočinu při čtení nebo procházkách po Kokořínsku, kde má moje rodina chalupu.

Jako asistentka v mateřské školce doufám, že pomohu dětem cítit se ve třídě více pohodlně, aby si mohly vybudovat kladný vztah k angličtině a snad i k učení obecně.

Pokud mě budou vaši rodiče chtít kontaktovat, mohou mě zavolat na číslo 728 989 042 nebo mi poslat email na adresu zuzka.rozmarova@gmail.com. Budou-li chtít, tak mohou také navštívit jednu z našich hodin, jenom mi to musí oznámit předem.

Miss Zuzka
 

TOPlist

aktualizováno: 21.09.2018 19:01:21