Vendula Veselá

Hello students!

My name is Vendula Veselá. You can call me “Miss Vendy”.

Here is a little information about me:

I am a student living in Mníšek pod Brdy with my family and dog. This year I am studying English at the language school Spěváček.

Some of the things I enjoy doing when not teaching are playing badminton and volleyball, hiking and travelling. I enjoy reading books or writing short stories. In my free time I also study other languages, such as Spanish, German and Norwegian. I also love to spend time with friends and family.

Most of all I want to improve my English because after this school year I would like to go to England as an au-pair. My dream is to save enough money and hopefully travel to Australia and study there at university.

My reason for teaching is simple: I love children and working with them. Every summer I work as a day camp leader. During high school I used to visit a kindergarten where I read to the children before their nap time. I would be happy to get even more experience with children.

If your parents want to contact me they can call me at 731 091 455 or email me at vendula.vesela9@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let's have a great year together!

Miss Vendy


Milé děti,

jmenuji se Vendula Veselá. Můžete mne oslovovat „Miss Vendy“.

Ráda bych se Vám všem představila:

Jsem studentka z Mníšku pod Brdy, kde žiji se svojí rodinou a pejskem. Tento rok studuji angličtinu v jazykové škole Spěváček.

Když zrovna neučím, ráda hraji badminton, volejbal nebo se věnuji turistice a cestování. K mým zálibám patří i čtení knih a psaní kratších příběhů. Ve svém volném čase studuji jazyky a kromě angličtiny se věnuji studiu španělštiny, němčiny a norštiny. Také ráda trávím čas s přáteli a rodinou.

Chtěla bych se především zlepšit v angličtině, protože po konci tohoto školního roku bych ráda odjela do Anglie jako au-pair. Mým snem je našetřit si dostatek peněz a odcestovat do Austrálie, abych zde mohla studovat na univerzitě.

Miluji děti a práci s nimi a to je důvod, proč se chci stát chci učitelkou. Každé léto pracuji jako vedoucí na příměstském táboře. Při studiu na střední škole jsem chodívala číst dětem do školky, než měly odpolední odpočinek. Ráda bych získala mnohem více zkušenosti s prací s dětmi.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou tak učinit na telefonním čísle 731 091 455 nebo na emailové adrese vendula.vesela9@gmail.com. Kdyby se chtěli přijít podívat přímo na hodinu, prosím, aby mi dali předem vědět.

Těším se, že společně prožijeme úspěšný školní rok!

Miss Vendy

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist

aktualizováno: 24.06.2019 07:43:48