Tereza Těšitelová

Hello students,

My name is Tereza Těšitelová. You can call me "Miss Tereza".

I was born and raised in Prague. I graduated from grammar school in May 2018 and in October I started studying at the Faculty of Humanities at Charles University.

Besides working with ELF, I am also a dance assistant and I teach teens and adults how to dance. In my free time, I practice ballroom and Latin dancing with my boyfriend, play my ukulele, relax and watch movies, and I do Czech dubbing too, so you may hear me in some movies☺

I love working with young children, as they are so positive and full of energy, it gives me such joy to see them smile and be confident in what they do.

I’m excited for all of the adventures to come and all the things we’re going to learn together!

If your parents would like to contact me, they can reach me at 731 257 778 or send me an email at tereza.tesitelova@gmail.com. They are welcome to come take a look at our class, just please let me know in advance.

Let’s have a wonderful year together!

Miss Tereza


Milé děti,

jmenuji se Tereza Těšitelová. Můžete mi říkat "Miss Tereza".

Narodila jsem se v Praze, kde i bydlím. V květnu 2018 jsem odmaturovala na gymnáziu a od října studuji na Fakultě humanitních studií na Univerzitě Karlově.

Kromě výuky v rámci ELF programu ještě pracuji jako asistentka v taneční škole, kde učím mládež a dospělé páry tančit. Ve volném čase se spolu se svým přítelem věnuji společenským tancům, hraji na ukulele, relaxuji u filmů a dělám jim i český dabing, takže mě v nějakém tom filmu můžete slyšet☺

Moc ráda pracuji s dětmi, jsou tak pozitivní a plné energie. S radostí pozoruji, jak jsou veselé a plné sebevědomí, když se něco naučí.

Moc se těším na všechna naše dobrodružství a na to, co se spolu naučíme!

Vaši rodiče mě mohou kontaktovat na čísle 731 257 778 nebo napsat email na tereza.tesitelova@gmail.com. Mohou se přijít podívat i do hodin, jen je prosím, aby mi dali vědět předem.

Doufám, že spolu prožijeme báječný školní rok!

Miss Tereza
 

 

TOPlist

aktualizováno: 14.12.2019 11:13:45