Tereza LukešováHello students, my name is Tereza Lukešová. You can call me “Miss Tereza”.

Here is a little information about me:

I was born in Prague and have lived here all my life. I graduated from high school in 2016 and then attended a language school where I spent a year studying Japanese. I currently study at the Faculty of Humanities at Charles university. In the past I worked as an after-school English teacher at both a primary school and a kindergarten.

In my free time I like to read, write, draw and do all sorts of „artsy“ things. Going on long walks with my dog Dexter is also one of my favourite. I am not much into sports, but I do love yoga, which I teach to children and try to do every day.

I enjoy working with children very much, because they are creative, fun and excited to learn. Helping them grow is very rewarding. I believe our journey this year will be full of adventures and great new things to learn and even teach each other.

If your parents would like to contact me, they can call me at 732 154 778 or email me at terezie.lukesova@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.☺

Let’s have a great year together!

Miss Tereza


Milí studenti, jmenuji se Tereza Lukešová. Můžete mě oslovovat „Miss Tereza“.

Trocha informací o mně:

Narodila jsem se a žiji v Praze. V roce 2016 jsem odmaturovala z gymnázia a poté strávila rok na jazykové škole, kde jsem se učila japonsky. V současnosti studuji na Karlově univerzitě, přesněji na Fakultě humanitních studií. V minulosti jsem pracovala jako lektorka angličtiny a vedla jsem kroužky jak na základní, tak v mateřské škole.

Ve svém volném čase ráda čtu, píšu, kreslím a věnuji se různým výtvarným disciplínám. Kromě toho si nadevše užívám dlouhé procházky se svým psem Dexterem. Na sporty zrovna nejsem, ale miluji jógu, kterou učím pro děti a snažím se ji dělat každý den.

S dětmi pracuji moc ráda, protože jsou kreativní, zábavné a rády se učí. Pomáhat jim růst je pro mě samo o sobě odměňující. Věřím, že tento rok bude plný dobrodružství a učení se skvělých nových věcí nejen sami, ale i jeden od druhého.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, je možno tak učinit na mobilním čísle 732 154 778 nebo emailové adrese terezie.lukesova@gmail.com. Pokud by vás chtěli navštívit přímo v hodině, prosím, aby mi dali předem vědět.☺

Těším se na náš společný rok!

Miss Tereza

 

TOPlist

aktualizováno: 30.06.2020 13:11:33