Sinead Phelps

Sinead Phelps

    

    Country of origin/Původem z: Great Britain/Velké Británie

    Higher Education/Studium: Goldsmiths, University of London

    TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2015

 

 

Hello students, my name is Sinead Phelps, but you can call me “Miss Sinead”.

Here is a little information about me:

I was born in Hastings, England on August 8, 1992.

I am the oldest of three siblings. I have two younger brothers.

I’m new to Prague and I’m excited about exploring the city.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are acting, reading, going to the theatre, filmmaking, and all things arts and crafts. I am also learning how to play the ukulele.

Some of the places I have traveled to include the United States, France, Spain, the Netherlands, Croatia, Ireland and I lived in Austria for three months during my term abroad at University. I would love to visit Japan some day.

Teaching is my passion. I enjoy witnessing the energy and hearing the original ideas of my students when they are problem solving. I am very excited to be working with EATS and hope to have a fun, creative and interesting learning environment in the classroom.

If your parents would like to contact me, they can call me on 776 531 469 or email me at sineadphelps@live.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together! Miss SineadMilí žáci, jmenuji se Sinead Phelps. Můžete mne oslovovat “Miss Sinead”.

Zde jsou základní informace o mne:

Narodila jsem se v Hastingsu, v Anglii, 8. srpna 1992.

Jsem nejstarší ze tří sourozenců. Mám dva mladší bratry.

V Praze jsem poprvé a velmi se těším na postupné objevování tohoto města!

Kromě učení se ráda věnuji herectví, čtení, baví mne chodit do divadla, natáčet filmy a dělat veškeré další tvůrčí činnosti. Učím se také hrát na ukulele.

Na svých cestách jsem navštívila USA, Francii, Španělsko, Holandsko, Chorvatsko, Irsko. Tři měsíce jsem žila v Rakousku v rámci univerzitního studijního pobytu. Toužím po tom, navštívit jednou Japonsko.

Učení je mou vášní. Velikou radost mi přináší, když vidím energii svých studentů, slyším jejich originální nápady při řešení problémů. Velmi se těším na práci v EATS a doufám, že si ve třídě užijeme spoustu legrace v tvůrčím a zajímavém prostředí.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na čísle 776 531 469  nebo na emailové adrese sineadphelps@live.com. Rodiče se mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem.  Je ovšem třeba, aby mne o tom předem informovali.

Těším se, že společně prožijeme úspěšný školní rok!

Miss Sinead


TOPlist

aktualizováno: 21.09.2018 19:01:21