Selina KomersCountry of origin/Původem z: Turkey

Higher Education/Studium: Philosophy of Education, MA, Cambridge University, UK

 


Hello students, my name is Selina Komers, and you can call me “Miss Selina”.

Here is some information about me:

I grew up in Istanbul, Turkey, and have lived in many European cities since then. I have a very mixed family, spread out around the world. I grew up speaking English, Turkish, and French. I love learning languages and hope to learn more! I attended English elementary schools in Turkey, and then went to England to study high school and university.

I really like hiking and being in nature, so I plan to go on many trips outside of Prague this year, and I hope to see some forest animals on my trips! I also really enjoy cooking, and doing art projects - like ceramics, painting, and knitting.

I love studying about how people learn, and the philosophy of education. I studied Education at the University of Cambridge, and since then I have loved reading and understanding more about child development, and creativity in education. I am very energetic and positive, so I hope I will make you excited about learning English! I will try to make our lessons fun and interesting!

If your parents would like to contact me, they can call me at  602 746 436, or email me at selina@yesakademia.ong. They can also come to your class if they like - they just need to let me know in advance.☺

I’m very excited to meet you and to have a great year together!

Miss Selina


Milí žáci, jmenuji se Selina Komers. Můžete mě oslovovat „Miss Selina“.

Několik informací o mně:

Vyrůstala jsem v Istanbulu, v Turecku, a poté jsem žila v mnoha evropských městech. Pocházím z rodiny, která je roztroušena po celém světě, a z prostředí, ve kterém se mluvilo anglicky, turecky a francouzsky. Velmi ráda se učím cizí jazyky a doufám, že se naučím i další! V Turecku jsem navštěvovala základní školu; střední a vysokou školu jsem pak studovala v Anglii.

Ráda chodím na túry a do přírody. Plánuji, že letos podniknu mnoho výletů mimo Prahu a doufám, že při nich spatřím nějaká lesní zvířata. Také mě baví
vaření a různé ruční práce jako např. keramika, kreslení a pletení.

Zajímá mě filozofie výchovy a jak se lidé učí. Studovala jsem obor výchova a vzdělávání na Cambridgeské univerzitě a od té doby se zajímám o vývoj dítěte a kreativitu ve vzdělávání. Jsem pozitivní a mám plno energie, a tak doufám, že ve vás vzbudím pro angličtinu nadšení. Budu se snažit, aby mé hodiny byly zajímavé a zábavné.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 602 746 436 nebo mi poslat email na selina@yesakademia.ong. Mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale je třeba, aby mi dali vědět předem.☺

Moc se těším, až vás všechny poznám a doufám, že spolu prožijeme báječný školní rok!

Miss Selina

TOPlist

aktualizováno: 30.06.2020 13:11:33