Ryan O'Donnell


Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, St. Bonaventure University

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2011

 

 

Hi students, my name is Ryan O’Donnell, but you can call me “Mr. Ryan”.

Here is some information about me:

I was born on October 2, 1985 in Rochester, NY. I moved several times because of my dad’s job and I also lived in Orlando, Florida and Boston, Massachusetts when I was young.

I have one brother and one sister. I’m the youngest in my family and I have four nieces and also a nephew in the United States.

I’ve lived in Prague since 2011.

Some of my hobbies outside of teaching include weight lifting and cooking. I also love sports, but I don’t play anymore. However, I still enjoy watching all sports, but baseball is my favorite.

I’ve been teaching since 2008. I became an English teacher in Prague because I love working with students and I also love to travel. I hope through teaching with ELF to be able to build on my passion for helping kids learn English. I look forward to meeting all my new students.

If your parents would like to contact me, they can call me at 777 848 837 or email me at odonnert@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Mr. Ryan


Milí žáci, jmenuji se Ryan O‘Donnell. Můžete mě oslovovat „Mr. Ryan.“

Něco o mně:

Narodil jsem se 2. října 1985 ve městě Rochester ve státu New York. Kvůli práci mého otce jsme se několikrát stěhovali a tak jsem v mládí také žil v Orlandu na Floridě a v Bostonu ve státě Massachusetts.

Mám jednoho bratra a jednu sestru. Z naší rodiny jsem nejmladší. Také mám ve Spojených státech amerických čtyři neteře a jednoho synovce.

V Praze žiji od roku 2011.

Kromě učení patří k mým koníčkům vzpírání a vaření. Také mám rád sporty, ale již žádný aktivně neprovozuji. Přesto je však s radostí sleduji v televizi, obzvláště baseball, který patří k mým nejoblíbenějším.

Anglický jazyk vyučuji od roku 2008 a učitelem v Praze jsem se stal proto, že se mi práce se studenty moc líbí a také proto, že rád cestuji. Nesmírně mě těší pomáhat dětem učit se anglicky a program ELF je pro mou vášeň výbornou příležitostí. Už se opravdu moc těším na setkání se všemi novými studenty.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 777 848 837 nebo mi poslat email na odonnert@gmail.com. Pokud budou mít zájem, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi o tomto úmyslu dali vědět předem.

Užijme si skvělý školní rok!

Mr. Ryan

TOPlist

aktualizováno: 21.09.2018 19:01:21