Ryan Kingsley


Country of Origin: United States of America

Higher Education: College of the Holy Cross, B.A. English, B.A. Political Science

TEFL Certificate (+ Young Learners & Teens Certificate), 2018

 

Hello, students! My name is Ryan Kingsley, and you can call me “Mr. Ryan.”

I look forward to learning more about YOU in our classroom; but first, here is a little information about me:

I was born in Portsmouth, Virginia, but before the age of two I moved to North Attleboro, Massachusetts, which is where I spent my entire life before moving to Prague. I am a New Englander at heart, which means I love watching the four seasons change, eating seafood, and spending as much time as possible outdoors! I have four sisters — Joey, Tara, Erin and Shannon — and two pet turtles. I am a huge fan of “soccer,” and I spend a lot of my free time reading and running.

I moved to Prague in April of 2018, just when the lilacs were in full bloom. So far, I have very much enjoyed living in this beautiful city and learning about the Czech culture. I look forward to learning even more from my students!

I want my students to know that patience, energy, and the ability to laugh at their mistakes are the keys to improving their English skills AND having fun! I welcome new ideas, creativity, and questions — that’s what the learning process is all about.

Parents should feel free to contact me with any questions or concerns at 773 426 460, or by email at ryanpkingsley@gmail.com.  Parents may also visit my classroom if they like, after scheduling a day or time with me in advance.

I look forward to a fun and productive year together!

Mr. Ryan


Milí žáci,

jmenuji se Ryan Kingsley. Můžete mě oslovovat „Mr. Ryan“.

Těším se, až vás všechny poznám, ale dříve bych se vám rád sám představil.

Narodil jsem se v Portsmouth, ve Virginii, ale ještě před tím, než mi byli dva roky, jsme se přestěhovali do města North Attleboro ve státě Massachusetts. Tam jsem žil až do svého příjezdu do Prahy. Jsem typický obyvatel Nové Anglie, který si rád užívá čtyři roční období, mořské speciality  a pobyt ve volné přírodě. Mám čtyři sestry - Joey, Taru, Erin a Shannon a také dvě želvy. Jsem velkým fanouškem fotbalu a hodně času trávím čtením a běháním.

Do Prahy jsem přijel v dubnu roku 2018 právě v době, kdy kvetly šeříky. Zatím musím říct, že si život v tomto krásném městě velmi užívám a poznávám českou kulturu. Těším se, že se dozvím ještě víc od svých žáků!

Přeji si, aby si moji žáci byli vědomi, že trpělivá práce s plným nasazením a schopnost zasmát se nad svými chybami jsou důležité, když se chtějí zdokonalit v angličtině a zároveň si její studium užít. Rád uvítám nové nápady, tvořivost a dotazy – o tom učení je.

Rodiče se na mě mohou bez váhání obracet se svými dotazy. Jsem k zastižení na telefonním čísle 773 426 460 nebo na emailu ryanpkingsley@gmail.com.  Pokud budou chtít, mohou se po předchozí domluvě se mnou rovněž přijít podívat na hodinu.

Těším se na přínosný školní rok plný zábavy!

Mr. Ryan

TOPlist

aktualizováno: 26.05.2019 08:04:13