Quetzal Vallejo-Howard


Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, University of California, Los Angeles, California, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL: The Language House, Prague, 2017

 

Hello, my name is Quetzal Vallejo-Howard. Students can call me “Miss Quetz.”

Here is a little information about me:

I am from Santa Barbara, California. I come from a big family. I have three brothers and one sister.

I have spent the past few years traveling and teaching in many different countries. When I am not teaching, I like to travel for fun and learn about new places and people. I also like to read, watch movies, and try to learn new languages. I love hiking, doing yoga and spending time outside.

As a teacher I like to provide a fun and productive environment for my students. I hope my students enjoy coming into the classroom every day and feel confident and happy speaking English. It is always a great joy to see my students improving their skills and understanding, and it keeps me motivated and inspired as a teacher!

If your parents would like to contact me, they can call me at 773 007 991, or email me at quetzalvh@ucla.edu. They can also come to class if they would like, just remember to let me know in advance.

I can’t wait to have a great year with you all!

Miss Quetz


Ahoj studenti, jmenuji se Quetzal Vallejo-Howard. Můžete mě oslovovat „Miss Quetz“.

Něco o mně:

Jsem z města Santa Barbara v Kalifornii v USA. Pocházím z velké rodiny. Mám tři bratry a jednu sestru.

V posledních letech jsem cestovala a učila v mnoha zemích. Když neučím, baví mě cestovat a poznávat nové lidi a nová místa. Ráda čtu, dívám se na filmy a učím se nové jazyky. Také ráda chodím na túry, cvičím jógu a trávím čas venku.

Jako učitelka bych ráda svým žákům vytvořila zábavné a inspirativní prostředí pro výuku. Doufám, že budou do hodin docházet s radostí, sebejistí a šťastní, že mohou mluvit anglicky. Vždy ráda sleduji, jak se děti zlepšují ve svých dovednostech a postupně více rozumí. To mě jako učitele motivuje a inspiruje!

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 773 007 991 nebo mi poslat email na quetzalvh@ucla.edu. Když budou chtít, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi dali vědět předem.

Už se moc těším, že společně prožijeme báječný školní rok!

Miss Quetz

 

TOPlist

aktualizováno: 23.09.2020 21:56:46