Megan LeBoeuf

Megan LeBoeuf

 

Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, University of Rhode Island

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2009
Hello students, my name is Megan LeBoeuf You can call me “Miss Megan”.

Here is a little information about me:

I was born in Worcestor, Massachusetts in the United States on April 10, 1985.

I come from a pretty big family. I have three sisters. They are all younger than me, so I am the oldest.

I have lived in Prague since 2009.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are drawing, painting, and writing.  I also do Tai Chi, and I like to practice with my friends in the park. I love animals, especially cats and monkeys. 

Some of the places I have traveled to are Switzerland, France, Italy, the Netherlands, and Costa Rica. 

The reason I became a teacher is because I love helping children learn and understand new things. It makes me very happy to see my students discover all the wonderful things they are able to do.
What I hope for most this school year is that my teacher aide and I are able to help all of our students improve their English comprehension, speaking, reading and writing skills.   I also hope that our students will come to every class prepared and will work well together.  Lastly, I hope that we will have a fun positive classroom environment, which inspires our students to do their very best. 

If your parents would like to contact me, they can call me at 775 216 512 or email me at meganleb@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Miss Megan
 


Milí studenti, jmenuji se Megan LeBoeuf. Můžete mě oslovovat „Miss Megan“.

Něco o mně:

Narodila jsem se ve městě Worcestor v Massachusetts ve Spojených státech amerických 10. dubna 1985. Pocházím z poměrně velké rodiny. Mám tři sestry a jsem z nich nejstarší.

V Praze žiji od roku 2009.

Když neučím, ráda kreslím, maluji a píšu. Také cvičím Tai Chi a ráda trénuji v parku s přáteli. Miluji zvířata, zejména kočky a opice.

Na svých cestách jsem navštívila například Švýcarsko, Francii, Itálii, Nizozemsko a Kostariku.

Učitelkou jsem se stala proto, že mě baví pomáhat dětem učit se a porozumět novým věcem. Mám velkou radost, když v průběhu roku vidím, jak mí žáci objevují co všechno báječného dokáží.

Mým největším přáním pro tento školní rok je, aby se mě a mé asistentce podařilo zlepšit anglické porozumění, mluvení, čtení a psaný projev našich žáků. Také doufám, že naši žáci budou přicházet na každou hodinu připravení a budou navzájem spolupracovat, a že budeme mít ve třídě veselou, pozitivní atmosféru, která bude inspirovat žáky k tomu, aby se co nejvíce snažili.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 775 216 512 nebo mi poslat email na meganleb@gmail.com. Pokud budou mít zájem, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi o tomto úmyslu dali vědět předem.

Těším se, že společně prožijeme úspěšný školní rok!

Miss Megan
 

 

TOPlist

aktualizováno: 17.10.2018 23:38:26