Markéta Štifterová

 

 

 

 

 

Hello, my name is Markéta Štifterová. Students can call me “ Miss Markéta”.

Here is a little information about me:

I was born in Prague, I have a younger brother. I am married and I have three children, Emma, Albert and Maxim. We live in Podolí.

When I am not working at school I like to do handiwork like beading, knitting, drawing, and working with wire. I am quite a good cook and I love baking. I love books, movies and music. I love to travel, to go for walks and to spend time with my family and friends.

I have many friends all around the world thanks to my knowledge of the English language. I would like to motivate all children to have the same opportunity – to be able to understand others and to be friends with them.

If your parents would like to contact me, they can call me at 602 399 411 or email me at markoshka@seznam.cz. They can also come to visit your class if they like, they just need to let me know in advance.☺

Let's have a great year together!

Miss Markéta


Ahoj, jmenuji se Markéta Štifterová. Žáci mě mohou oslovovat “Miss Markéta.”

Něco o mně:

Narodila jsem se v Praze, mám mladšího bratra. Jsem vdaná a mám tři děti, Emmu, Alberta a Maxima. Žijeme v Podolí.

Když nejsem ve škole, ráda se věnuji ručním pracím jako jsou korálkování, drátování, pletení a kreslení. Docela dobře vařím a ráda peču. Miluji knihy, filmy a hudbu. Také ráda cestuji, chodím do přírody a trávím čas se svou rodinou a přáteli.

Mám spoustu přátel po celém světě díky tomu, že s nimi mohu mluvit anglicky. Ráda bych podpořila děti v tom, aby měli stejnou možnost – umět se s druhými dorozumět a získat tak nové přátele.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na čísle 602 399 411 nebo na emailové adrese markoshka@seznam.cz. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.☺

Užijme si skvělý školní rok!

Miss Markéta


 

TOPlist

aktualizováno: 30.06.2020 13:11:33