Marie Valentová

Hello students, my name is Marie Valentová. You can call me “Miss Marie.”

Here is a little information about me:

I was born in Prague on April 8th 1986.

I come from an average-sized family. I have one older sister.

I live in the suburbs of Prague. I lived for some time in the USA and in Denmark.

I finished my Bachelor Degree at University of Chemistry and Technology in Prague and I am studying there again for my Master's Degree.

When I am not teaching I dedicate my free time to dancing – I run a small contemporary dance company. Besides that I love snow and winter sports.

Out of all my travels, the most memorable one was the trip to the Indian Himalayas and to Kashmir. I also had a great time in Thailand, in Israel and everywhere in Czech Republic ☺.

The reason why I became a teacher’s aide is because I like to help students along the path to knowledge and because I think I am good at explaining problems and finding a way to solve them.

What I hope for most this school year is that we will learn a lot of new things on our common way through the English language labyrinth. Besides that I hope you will have fun and discover with us an entertaining method of learning.

If your parents would like to contact me, they can call me at 608 170 192 or email me at marie.valento@gmail.com. They can also come visit our class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Miss Marie


Ahoj studenti, jmenuji se Marie Valentová. Můžete mě oslovovat „Miss Marie“.

Něco o mně:

Narodila jsem se v Praze 8. dubna 1986.

Pocházím ze středně velké rodiny a mám jednu starší sestru.

Nyní žiju na okraji Prahy. Žila jsem také v USA a v Dánsku.

Studuji magisterský stupeň na VŠCHT v Praze.

Když neučím, tak se nejvíce věnuji tanci – vedu svou vlastní skupinu moderního scénického tance. Kromě toho mám hrozně ráda sníh a zimní sporty.

Z cest do celého světa považuji za největší zážitek cestu do indických Himalájí a Kašmíru. Líbilo se mi také v Thajsku, v Izraeli a všude v České republice ☺.

Stala jsem se asistentkou učitele angličtiny, protože ráda pomáhám na cestě k poznání nových věcí a také proto, že si myslím, že umím dobře vystihnout problematickou látku a srozumitelně předat dál. Baví mě hledat nové a hravé formy učení.

Pro tento školní rok si přeji, abychom se na společné cestě v labyrintu anglického jazyka naučili mnoho nového a přitom se dobře bavili a objevovali zábavnou formu učení.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 608 170 192 nebo mi poslat email na marie.valento@gmail.com. Pokud budou mít zájem, mohou se také přijít podívat na naší hodinu, ale je třeba, aby o tom dali vědět dopředu.

Užijme si skvělý školní rok!

Miss Marie
 

 

TOPlist

aktualizováno: 14.11.2018 10:50:20