Lizza Jonas

Lizza Jonas

 

Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA, Georgetown College, Georgetown, KY

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2015

 


Hello students, my name is Lizza Jonas.

Here is a little information about me:

I was born in Fort Wayne, Indiana on March 5, 1992 and at a young age moved to the city of Lexington, Kentucky; home of “blue grass” music and world renowned horse racing.

I have a degree in Psychology and a minor in Sociology from Georgetown College, but have always had an interest in teaching due to growing up with two teachers as parents. I also have two older brothers, Kyle and Conner.

Here in Prague, I teach both children and adults and I strive to make learning English engaging and fun for all of my students.

When I'm not teaching, I enjoy reading, traveling as much as possible, and playing or watching any sport! I also enjoy exploring the amazing city of Prague!

If your parents would like to contact me, they can call me at 775 130 906 or email me at Lizza@live.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance☺

I really look forward to getting to know you and helping you learn English this year!

Lizza


Ahoj studenti, jmenuji se Lizza Jonas.

Něco o mně:

Narodila jsem se 5. března 1992 ve městě Fort Wayne v Indianě v USA. Později jsem žila ve městě Lexington v Kentucky, které je domovem hudebního stylu “blue grass” a světově známých závodů koní.

Vystudovala jsem psychologii a sociologii na Georgetown College, ale vždy jsem se zajímala o učení, protože oba moji rodiče jsou učitelé. Mám také dva starší bratry, Kyla a Connora.

Zde v Praze učím angličtinu děti i dospělé. Snažím se, aby studium angličtiny bylo pro všechny mé žáky poutavé a zábavné.

Když neučím, tak ráda čtu, co nejvíce cestuji a sportuji nebo se na sport dívám. Také moc ráda objevuji tak úžasné město, jakým Praha je!

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 775 130 906 nebo mi poslat email na Lizza@live.com. Pokud budou mít zájem, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi o tomto úmyslu dali vědět předem☺.

Opravdu se moc těším, až vás všechny poznám a pomohu Vám v tomto roce se studiem angličtiny!

Lizza

TOPlist

aktualizováno: 21.09.2018 19:01:21