Lilly Turmelle


Country of origin/Země původu: USA

Higher Education/Dosažené vzdělání: BS, Champlain College, Burlington VT

TEFL Certificate (+ Young Learners & Teens Certificate), 2017
 

Hello, my name is Lilly Turmelle. Students can call me "Miss Lilly."

Here is a little bit about me:

I am originally from a small seaside town called Portsmouth, New Hampshire. Before moving to Prague, I lived in Greece for a year and Vermont for 5 years. My family still calls New England home, and I have two sisters.

I moved to Prague in October 2017, and fell in love with this beautiful city!

When I am not teaching, I love traveling and meeting new people from different cultures. Outdoor sports are a big part of my life; I love hiking in the spring and summer, and snowboarding in the winter. I also enjoy playing guitar, making pottery, and reading in my free time.

Though I have only lived in Prague for a short time, I have made some Czech friends that will hopefully help me improve my Czech speaking skills!

As a teacher it’s important to provide a fun, creative, and comfortable environment so that students can learn their best. Empowerment is a big theme for me, and I want all of my students to feel empowered with the new language skills they acquire. It is very inspiring to me as a teacher to see students improve, and I look forward to working with them to help them reach their fullest potential.

If parents would like to contact me, they can call me at 774 557 079, or email me at lillykate6618@gmail.com. They are also welcome to visit our class, just please let me know in advance.

I am looking forward to a fun and productive year!

Miss Lilly


Ahoj, mé jméno je Lilly Turmelle. Studenti mne oslovují "Miss Lilly."

Pocházím z přímořského města Portsmouth, v New Hampshire. Před tím, než jsem přijela do Prahy, jsem rok žila v Řecku a 5 let ve Vermontu. Má rodina stále žije v Nové Anglii, mám dvě sestry. 

Do Prahy jsem se přistěhovala v říjnu 2017 a okamžitě jsem si toto krásné město zamilovala.

Vedle učení mne baví cestování; ráda se setkávám s lidmi z rozdílných kultur.  Outdoorové sporty jsou důležitou součástí mého života. Na jaře a v létě provozuji  turistiku a v zimě jezdím na snowboardu. Ve svém volném čase se také věnuji hře na kytaru, vyrábění keramiky a čtení. 

Třebaže jsem v Praze teprve poměrně krátkou dobu, našla jsem si pár dobrých českých přátel a doufám, že se zdokonalím ve znalosti českého jazyka.

V povolání učitele je důležité umět vytvořit zábavné, tvůrčí a příjemné prostředí, ve kterém se děti co nejvíce naučí. Posílení schopností jednotlivce je pro mne veliké téma a přeji si, aby moji studenti získali jistotu v nově nabytých jazykových znalostech. Je pro mne inspirativní být v roli učitele a moci sledovat pokroky studentů; těším se na práci se svými žáky, kterým chci pomoci využít jejich plný potenciál.

Pokud mne rodiče budou chtít kontaktovat, mohou tak učinit na telefonním čísle - 774 557 079 nebo na emailu - lillykate6618@gmail.com. Mají také možnost navštívit mé hodiny, v takovém případě prosím o informaci předem.

Těším se na přínosný školní rok, který bude jistě plný zábavy! 

Miss Lilly
 

TOPlist

aktualizováno: 14.11.2018 10:50:20