Laura Kirkpatrick


Country of Origin: Canada

Higher Education: BA, Mount Saint Vincent University, Halifax, NS, Canada

TEFL Certificate (+ Young Learners & Teens Certificate), 2018
 

 

 

Hello students, my name is Laura Kirkpatrick. You can call me “Miss Laura”.

I was born on July 16, 1995 in Halifax, Nova Scotia, Canada. I have a younger sister, Nicole, who is my best friend. I also have two adorable Boston Terriers named Rosie and Mae! I’ve lived in Halifax my whole life, but now I’m excited to be living in Prague and to be teaching English.

I’m the type of teacher who is very fun, creative and open to new ideas in the classroom. I love working with children and I’m looking forward to teaching and learning with you all.

I arrived in Prague at the beginning of 2018 and I love it so far! Prague is, without a doubt, the most beautiful city I have ever been to. I’m so happy to be here and to be a part of the EATS teaching team.

If your parents would like to contact me, my number is 774 393 653 and my email is laurakp37@gmail.com. They are always welcome to join our class, but please make sure they let me know in advance.

I’m really looking forward to being your teacher!

Miss Laura 

Milí žáci, jmenuji se Laura Kirkpatrick. Můžete mě oslovovat „Miss Laura“.

Narodila jsem se 16. června 1995 v Halifaxu, v provincii Nové Skotsko v Kanadě.  Mám mladší sestru, Nicole, která je zároveň mou nejlepší kamarádkou. Také mám dva roztomilé bostonské teriéry, Rosie a Mae. V Halifaxu jsem žila až doposud, ale teď už se moc těším na život v Praze a práci učitelky angličtiny!

Myslím si, že jsem typem učitele, který je při výuce zábavný, kreativní a otevřený novým myšlenkám a nápadům. Moc ráda pracuji s dětmi a už se těším, až se všichni společně budeme učit.

Do Prahy jsem přijela počátkem letošního roku a moc jsme si to tu zamilovala. Je to to nejkrásnější město, jaké jsem doteď navštívila. Jsem moc ráda, že tu mohu být a že se mohu stát součástí EATS týmu vyučujících.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 774 393 653 nebo mi poslat email na laurakp37@gmail.com. Když budou chtít, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi dali vědět předem ☺.

Už se opravdu moc těším, že vás budu v tomto školním roce učit!

Miss Laura
TOPlist

aktualizováno: 17.06.2019 23:31:14