Jonathan Young

 

Country of origin/Původem z: United States of America

Higher Education/Studium: University of Texas at Austin, B.A. Classical Languages

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2015

 
 
 
Hello, Students! My name is Jonathan Young. You can call me “Mr. Jon.”

Here is a little information about me:

I was born in a Slidell, Louisiana (close to New Orleans) on December 20th, 1992.

I’m the middle child in my family; so I have an older and a younger brother. I have one dog, too, and he’s a chihuahua.

I moved to Europe after university. I first worked as a volunteer in Hungary for one year. Then early in 2017 I moved to Prague.

Some things that I like to do in my free time are to learn about history, study languages, play the drums, spend time with my friends, have thoughtful conversations, and be active outside.

Some of the places I’ve traveled are to Hungary, Romania, Slovakia, Austria, Scotland, and many parts of the USA. I would like to see the Mediterranean Sea some day.

I hope to make learning English a fun experience this year and my goal will be to teach young learners that applying one’s self and learning is always worthwhile.

If your parents would like to contact me, they can call me at 773 028 869 or email me at dec92@yahoo.com. They can also visit your class if they like, they just need to let me know in advance☺

Let’s have a great year together!

Mr. Jon


Ahoj studenti, jmenuji se Jonathan Young. Můžete mě oslovovat „Mr. Jon“.

Něco o mně:

Narodil jsem se 20. prosince 1992 ve městě Slidell (poblíž New Orleans) v Louisianě v USA.

Pocházím ze středně velké rodiny. Mám jednoho staršího a jednoho mladšího bratra - jsem tedy prostřední. Také mám psa, čivavu.

Do Evropy jsem se přestěhoval po dokončení univerzity. Nejprve jsem rok pracoval jako dobrovolník v Maďarsku.  Od začátku roku 2017 žiji v Praze.

Ve volném čase se zajímám o historii, studuji jazyky, hraji na bubny, trávím čas se svými přáteli, rád diskutuji a baví mne aktivity venku.

Doposud jsem procestoval Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Rakousko, Skotsko a mnoho částí USA. Jednoho dne bych si přál podívat se ke Středozemnímu moři.

Doufám, že děti budou mé hodiny angličtiny vnímat jako zábavnou  zkušenost. Chci je také vést k tomu, aby si uvědomily, že zapracovat na sobě a studovat nové věci vždy stojí za námahu.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 773 028 869 nebo mi poslat email na dec92@yahoo.com. Když budou chtít, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi dali vědět předem ☺.

Těším se, že společně prožijeme báječný školní rok!

Mr. Jon

 

TOPlist

aktualizováno: 18.10.2018 20:53:34