Jennifer Dickinson

 

Country of Origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: BA Kennesaw State University, Atlanta, GA, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR)

 

Hello students, my name is Jennifer Dickinson.  You can call me, “Miss Jennifer.”

Here's a little information about me.

I was born in Miami, Florida. I have been a teacher for over 30 years.  I've been traveling to Prague since 1993, and it has long been a dream of mine to live in this charming city.  It is wonderful to live in a city with so much history, and a country with so much natural beauty. I have been living here since 2015.

For the last ten years, I lived and taught in the United Arab Emirates.  I love being an international teacher. It is such a joy to live and teach in different countries and to experience different cultures. I enjoy traveling and have visited India, Egypt, Spain, Portugal, Austria, France, England, Mexico, and Germany.

I look forward to my new adventure teaching in Prague.  I hope to provide a creative and fun environment of learning.  I will work very hard to help you all reach your goals of building your knowledge of English.  I can't wait to meet you and your parents, and to begin our new year together.

If your parents would like to contact me they can call me at 608 440 617, or email me at gapagirl@gmail.com. They are always welcome in our classroom, but remind them to contact me in advance.

I’m really looking forward to teaching you this year!

Miss Jennifer


Milí žáci, jmenuji se Jennifer Dickinson. Můžete mne oslovovat „Miss Jennifer.“

Něco o mně:

Narodila jsem se v Miami na Floridě. Jako učitelka pracuji již více jak třicet let.  Prahu jsem navštěvovala od roku 1993 a dlouho bylo mým snem v tomto okouzlujícím městě žít. Je přeci báječné žít ve městě s tak bohatou historií a v zemi plné překrásné přírody. V Praze bydlím od roku 2015.

V posledních deseti letech jsem žila a pracovala jako učitelka ve Spojených arabských Emirátech. Moc ráda učím v cizích zemích a poznávám různé kultury. Také ráda cestuji a doposud jsem navštívila Indii, Egypt, Španělsko, Portugalsko, Rakousko, Francii, Anglii, Mexiko a Německo.

Už se moc těším na svou práci v Praze. Doufám, že vám vytvořím kreativní a zábavné prostředí pro studium. Budu se moc snažit pomáhat vám všem zlepšovat se v angličtině a dosáhnout cílů, které si stanovíte. Už se nemohu dočkat, až se s vámi i s vašimi rodiči seznámím a až se spolu začneme učit.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 608 440 617 nebo mi poslat email na gapagirl@gmail.com. Jestli budou chtít, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale nezapomeňte jim připomenout, že mě musí předem kontaktovat.

Už se opravdu moc těším, že vás budu v tomto školním roce učit!

Miss Jennifer

TOPlist

aktualizováno: 22.11.2019 18:11:34