Jana Braňková

Hello students, my name is Jana Brankova, but you can call me ‘Miss Jana‘.

I‘m looking forward to working with you this year. Here‘s a little bit of information about me:

I was born in Prague on September 16, 1985. I have a big family with two brothers, one sister, many cousins and a growing number of nephews and nieces.

I graduated from the Czech Technical University in Prague and right after that I started working in China. I also lived and worked in the USA, Portugal, Morocco, Russia and the UK. I‘ve recently moved back to Prague and am happy to be working within the EATS programme.

When I am not teaching, I travel, hike, dance, do yoga, read books, write and see my family or friends. Travelling is my passion and one of my favourite places is Asia, but I also like Southern Europe, Canada and Africa.

I‘m hoping to bring creativity, enthusiasm and respect into our classes. I‘d like to not only teach but also learn from my students. I‘m truly happy to become part of the great EATS team at Jarov.

If your parents would like to contact me, they can call me at 728 528 336 or email me at jana.brankova@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Miss Jana


Milí žáci, jmenuji se Jana Braňková, ale můžete mě oslovovat ‚Miss Jana‘.

Těším se v letošním roce na spolupráci s Vámi. Něco o mě:

Narodila jsem se v Praze 16. září 1985. Mám velkou rodinu, včetně dvou bratrů, jedné sestry, spousty bratranců a sestřenic a nekonečného množství neteří a synovců, jejichž řady se stále rozrůstají!

Po absolvování Českého vysokého učení technického v Praze jsem začala pracovat v Číně. Žila a pracovala jsem také ve Spojených státech, Portugalsku, Maroku, Rusku a Velké Británii. Nedávno jsem se přistěhovala zpět do Čech a našla si práci v programu EATS.

Když zrovna neučím, tak ráda cestuji, chodím na výlety, tancuji, cvičím jógu, čtu, píši a trávím čas s rodinou a přáteli. Cestování je mojí vášní a moje nejoblíbenější místa se nachází v Asii, zároveň ale ráda cestuji po jižní Evropě, Kanadě a Africe.

Ráda bych, aby naše hodiny byly plné tvůrčího ducha, nadšení a ohleduplnosti. Nechci jen učit, ale také se od svých žáků něco dozvědět. Jsem velice ráda, že jsem se mohla stát členem skvělého týmu  EATS na Jarově.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 728 528 336 nebo mi poslat email na jana.brankova@gmail.com. Pokud budou mít zájem, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi dali vědět předem.

Užijme si skvělý školní rok!

Miss Jana

TOPlist

aktualizováno: 18.10.2018 20:53:34