Iva Kvašňáková

Hello students, my name is Iva Kvašňáková. You can call me “Miss Iva”.

Here is a little information about me:

I was born in Příbram on March 1st 1973.

I come from an average-sized family. I have one brother. I am two years older than him.

I live in Prague 2. I am married and I have three children; Anna, Theresa  and Simon.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are: my other job as an editor in chief of a magazine, reading thick novels, going to the theatre and movies, music, playing the piano, hiking, skiing, cooking and traveling. There are many places I have been to – I lived for 15 years in the U.S.A. and traveled all around the States, Canada, South America, Japan and Europe. Above all I love spending time with my family and friends. I moved back to Prague four years ago.

I received my university degree in education from the University of California, Los Angeles in 2006. I also obtained the Advanced Certificate of English and have a TEFL Certificate as well.

The reason I became a teacher’s aide is because I enjoy working with children very much. I was a preschool teacher in Los Angeles and Seattle and later I became a kindergarten teacher as well. I was also teaching ESL classes for minorities in Toronto and Washington State. I am starting my first year in the EATS program.

What I hope for most this school year is that our class will become a great group of kids I can share my positive thinking and creative mind with. I hope for interested and motivated kids who will enjoy learning English.

If your parents would like to contact me, they can call me at 739 475 186 or email me at iva.kvasnakova@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Miss Iva


Milí žáci, jmenuji se Iva Kvašňáková. Můžete mne oslovovat  „Miss Iva“.

Zde jsou základní informace o mně:

Narodila jsem se v Příbrami dne 1. března 1973.

Pocházím ze středně velké rodiny. Mám jednoho o dva roky mladšího bratra.

Od roku 2008 žiji v Praze  na Vinohradech. Jsem vdaná a mám tři děti; Annu, Terezu a Šimona.

Když neučím, pracuji jako šéfredaktorka časopisu Moderní vyučování, ráda čtu romány, chodím do divadla i kina, mám ráda hudbu, hraji na klavír a ráda vařím pro rodinu a přátele. Také mám ráda turistiku, chození po horách a lyžování. Velmi ráda cestuji. Viděla jsem mnoho krásných míst v Americe, Evropě i Asii. 15 let jsem žila v USA a téměř celé je procestovala. Žila jsem též krátce v Kanadě, Maďarsku a Nizozemí. Ovšem ze všeho nejvíc a nejraději trávím čas se svou rodinou a přáteli. 

Vystudovala jsem pedagogiku na Kalifornské univerzitě v Los Angeles v roce 2006. Také jsem složila zkoušky TEFL a CAE (certifikát pokročilé angličtiny).

Důvodem, proč jsem se rozhodla působit jako asistentka při výuce angličtiny je, že mám velmi ráda práci s dětmi. Učila jsem v mateřských školkách v Los Angeles a Seattlu a později se tam stala i učitelkou přípravných tříd na základní škole. Také jsem učila angličtinu pro cizince v Torontu a ve státě Washington. V programu EATS budu učit prvním rokem.

Od tohoto školního roku si slibuji, že se z naší třídy stane báječná skupina, se kterou se mohu podělit o svůj pozitivní přístup k životu a kreativního ducha. Věřím, že to bude skupina nadšených dětí se zájmem o angličtinu, kterým se budou hodiny s Ewelinou a se mnou líbit.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na čísle 739 475 186 nebo na emailové adrese iva.kvasnakova@gmail.com. Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.

Těším se, že společně prožijeme úspěšný školní rok!

Miss Iva
 

TOPlist

aktualizováno: 21.09.2018 19:01:21