Helena Pecháčková

Helena Pecháčková

Hello students, my name is Helena Pecháčková. You can call me “Miss Helena”.

Here is a little information about me:

I was born in Prague on April 24th, 1977.

I come from an average-sized family. I have one brother and one sister. I am the oldest of us three. I have a son, Albert.

I live in Prague 3 very close to the school. I lived in Malta for 4 and a half years and attended English school there when I was young, and I also lived in Liberec, but most of my life I have spent in Prague.

I received my university degree in Textile Design from TU Liberec.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are dancing, playing music and singing and trying out different crafts. I also like spending time with my family.

Some of the places I have traveled to are Italy, Malta, England, Holland and India. And I would love to visit most of them again and see many more places too.

The reason I became a teacher is because I feel that I was very lucky to learn English as a child and I hope to pass on some of this positive experience.

What I hope for most this school year is that our learning will be fun.

If your parents would like to contact me, they can call me at 733 383 822 or email me at v.helena@atlas.cz. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Miss Helena


Ahoj studenti, jmenuji se Helena Pecháčková. Můžete mě oslovovat „Miss Helena“.

Něco o mně:

Narodila jsem se v Praze 24. dubna 1977.

Pocházím se středně velké rodiny. Mám jednoho bratra a jednu sestru. Jsem z nás tří nejstarší. Mám syna Alberta.

Žiji v Praze 3 v blízkosti školy. Také jsem žila 4 a půl roku na Maltě, kde jsem chodila do anglické školy, a určitý čas v Liberci, ale nejdelší část svého života jsem prožila tady, v Praze.

Vystudovala jsem TU v Liberci, obor textilní návrhářství.

Když neučím, ráda tancuji, zpívám a provozuji hudbu a zkouším různé ruční práce a výtvarné techniky. Také ráda trávím čas se svou rodinou.

Na svých cestách jsem navštívila například Itálii, Maltu, Holandsko, Anglii a Indii. Do mnohých míst bych se ráda vrátila, ale také je spousta nových míst, kam bych se ráda podívala.

Stala jsem se učitelkou angličtiny, protože mám pocit, že jsem měla velké štěstí, že jsem se anglicky naučila jako dítě a ráda bych se pokusila část této pozitivní zkušenosti předat dál.
Mé největší přání pro tento školní rok je, aby nás učení (se) bavilo.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 733 383 822 nebo mi poslat email na v.helena@atlas.cz. Pokud budou mít zájem, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi o tomto úmyslu dali vědět předem.

Užijme si skvělý školní rok!

Miss Helena
 

 

TOPlist

aktualizováno: 01.07.2019 20:58:49