Hannah Stravaaldson

Megan LeBoeuf


Country of origin/Původem z: USA

Higher Education/Studium: B.S., University of Washington, Seattle, WA, USA

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2016
 

 


Hello students, my name is Hannah Straavaldson. You can call me "Miss Hannah".

Here is some information about me:

I was born in Wisconsin in the United States. Just before I turned five years old, my family moved to a small town an hour away from Seattle, Washington. I lived in this area of Washington until I moved to Prague in 2016.

I come from an average-sized family. I have one sister and one brother, and I am the oldest. We also have a cat.

I have wanted to be a teacher since I was 16, so I decided to make it happen! In the summer of 2016, I spent four months in Austria training to become an English teacher. In this time, I worked with hundreds of Austrian schoolchildren! I moved to Prague in September 2016 to begin teaching English full-time.

When I’m not working at school, I like to do active things like swimming, cycling and yoga. I also like to read, spend time with my friends here in Prague, and take trips to new places. I also hope to spend more time learning Czech!

I am very lucky to have visited different countries, for school and for holiday. Some of the places I have traveled to are Mexico, Canada, the Bahamas, Italy, Norway, Sweden, Greece, Germany, Switzerland, England and Scotland, Austria, Poland, and of course the Czech Republic! I have many more on my list of places to visit in the future.

I am so excited to be teaching with the LEAP Program, and to share and learn with all of you. My most important goal for this year is for you to have a great time learning English.

If your parents would like to contact me, they may call me at 777 432 515, or email me at hmstraavaldson@hotmail.com. They can also come visit your class if they like—they just need to let me know in advance.☺

I am looking forward to our fun year together!

Miss Hannah 

 


Ahoj milí žáci, jmenuji se Hannah Straavaldson. Můžete mne oslovovat „Miss Hannah“.  

Zde máte o mne pár informací:

Narodila jsem se ve Wisconsinu ve Spojených státech amerických. V necelých 5 letech jsem se s mou rodinou přestěhovala do malého městečka vzdáleného asi hodinu od města Seattle ve státě Washington. Zde jsem pak žila až do té doby, než jsem v roce 2016 přijela do Prahy.

Pocházím ze středně velké rodiny. Mám sestru, bratra a já jsem z nás sourozenců nejstarší. Máme doma také kočku.

Učitelkou jsem se chtěla stát od svých 16 let, a tak jsem se rozhodla si svůj sen splnit! V létě 2016 jsem v Rakousku zahájila 4 měsíční studijní program, abych se mohla stát lektorem anglického jazyka. V této době jsem pracovala se stovkami rakouských dětí! Do Prahy jsem se přesunula v září 2016, abych zde mohla působit jako učitel na plný úvazek.

Pokud zrovna neučím, ráda se věnuji plavání, jízdě na kole a józe. Také ráda čtu, scházím se s kamarády z Prahy a poznávám nová místa. Doufám, že se také přiučím český jazyk!

Měla jsem v životě to štěstí navštívit v rámci studia nebo prázdnin nejrůznější země;  například: Mexiko, Kanada, Bahamské ostrovy, Itálie, Norsko, Švédsko, Řecko, Německo, Švýcarsko, Anglie a Skotsko, Rakousko, Polsko a samozřejmě Česká republika! Mám v plánu navštívit ještě spoustu dalších zemí!

Jsem nadšena, že budu učit v programu LEAP, kde mohu s vámi sdílet své znalosti a také já od vás poznávat nové věci.  Hlavní cíl, který mám pro tento školní rok, je vedení hodin angličtiny tak, aby pro vás byly zábavné a radostné.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na číslo 777 432 515 nebo napsat na email: hmstraavaldson@hotmail.com. Mohou se také přijít podívat do naší třídy. V takovém případě bych chtěla poprosit, aby mne předem informovali.☺

Těším se na náš společný školní rok!

Miss Hannah 

 

TOPlist

aktualizováno: 30.06.2020 13:11:33