Eric Teppler

Hello Students, my name is Erik Teppler. You can call me “Mr. Erik”.

Here is a little information about me:

I was born in Västerås, Sweden on March 31, 1983.

I come from an average-sized family. I have one brother and one sister. I am the oldest.

I’m not married and I don’t have any children of my own. My father was born in the Czech Republic and my mother in Sweden. I have six cousins and two of them live in the USA, two in Sweden, and two in the Czech Republic.

I passed the Test of English as a Foreign Language (TOEFL) Exam so I feel that my English is quite good.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are sports, music and learning languages. I love playing tennis, floorball and football. I also play the guitar a little and I love all sorts of music. I also really like to learn languages and I speak Swedish, English, Czech and a little French.

Some of the places I have travelled to are Finland, the USA, Spain, Greece, India, England and France. It has been a great privilege to meet people from other cultures and hopefully I’ll do some more travelling in the years to come.

The reason I became a teacher’s aide is that I love teaching and how it affects people. I love helping children improve their skills and abilities. Building their confidence by learning better English is very rewarding and I’m very much looking forward to this year.

What I hope for most this school year is that we’ll all work hard together and try to do our best in class every time we meet for English. I hope that your teacher and I will be able to help you improve both your spoken and your written English skills. I hope that you will pay good attention and listen carefully during class because that’s the only way to really improve your listening comprehension.

If your parents would like to contact me, they can call me at 774 147 713 or email me at erk_the_man50@hotmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.

Let’s have a great year together!

Mr. Erik


Milí žáci, jmenuji se Erik Teppler. Můžete mi říkat „Mr. Erik“.

Tady je několik informací o mně:

Narodil jsem se ve Västeråsu ve Švédsku 31. března 1983.

Pocházím ze středně velké rodiny. Mám jednoho bratra a jednu sestru a já jsem z nich nejstarší.

Nejsem ženatý a nemám žádné děti. Můj otec se narodil v Čechách a moje matka ve Švédsku. Mám celkem 3 bratrance a 3 sestřenice. Dva z nich bydlí v USA, dva ve Švédsku a dva v Čechách.

Složil jsem mezinárodní zkoušku TOEFL („Test z angličtiny jako cizího jazyka“), takže si myslím, že moje angličtina je docela dobrá.

Některé z věcí, které rád dělám, když neučím, jsou sport, hudba a studium jazyků. Miluji tenis, florball a fotbal. Trochu hraji na kytaru a miluji různé styly muziky. Také se moc rád učím jazyky. Mluvím švédsky, anglicky, česky a trochu francouzky.

Některé ze zemí, které jsem navštívil, jsou Finsko, Spojené Státy, Španělsko, Řecko, Indie, Anglie a Francie. Jsem šťastný, že jsem mohl potkávat lidi jiných kultur a doufám, že budu moci cestovat i v následujících letech.

Důvodem, proč jsem se rozhodl působit jako asistent při výuce angličtiny je, že miluji učení a to, jakým způsobem ovlivňuje lidi. Rád pomahám dětem zlepšit jejich schopnosti a dovednosti. Je pro mne velkou odměnou, když vidím, že zlepšování se v angličtině posiluje jejich sebevědomí. Moc se těším na tento školní rok.

Pevně doufám, že tento školní rok budeme spolu pilně pracovat a snažit se co nejvíce zlepšovat při každé hodině angličtiny. Věřím, že společně s vaším učitelem zlepšíme vaši schopnost mluvit a psát anglicky. Doufám, že v každé hodině budete dávat pozor a že budete pečlivě poslouchat, protože je to ten nejlepší způsob, jak zlepšit svoji schopnost porozumět mluvenému slovu.

Pokud mě budou vaši rodiče chtít kontaktovat, mohou mě zavolat na číslo 774 147 713 nebo mi poslat email na adresu erk_the_man50@hotmail.com. Pokud budou chtít, tak mohou také navštívit jednu z našich hodin, jenom mi to musí oznámit předem.

Pojdˇme si tento rok spolu užít!

Mr. Erik

TOPlist

aktualizováno: 21.09.2018 19:01:21