Don Gore


Country of origin/Původem z: United States of America

Higher Education/Studium: Political Science: BA, University of South Carolina, Columbia SC

TEFL Certificate/Certifikát TEFL (+ Young Learners & Teens Certificate), July 2019Hello Students!  My name is Don Gore, and you can call me “Mr. Don”.

I was born in Cleveland, Ohio.  I come from a small family with just one younger sister.  I’ve lived all over the United States including Atlanta, Myrtle Beach, Cleveland and Dallas.

I moved to Prague in July 2019, and really enjoy the local music, food and people.  In my free time I like running, swimming, and photography and I really love to travel.  Before moving to Prague, I lived in Vietnam for 3 years teaching English to young learners. It was a great experience! Some other countries that I’ve traveled to are Australia, Japan, South Korea, Singapore, India, Sri Lanka, Spain, Sweden, Colombia, Costa Rica, Canada and the UK.

I really enjoy bringing a lot of energy into the classroom to boost students’ confidence in using English. I’m excited to work within the LEAP Program and to learn and share with all of you this year.

If your parents would like to contact me, they can call me at 608 508 812 or email me at dgorejr@yahoo.com.  They are also welcome to visit our classroom, just please have them let me know in advance.☺

I’m looking forward to having a fantastic year together!

Mr. Don


Ahoj studenti!  Jmenuji se Don Gore. Můžete mne oslovovat  “Mr. Don”.

Narodil jsem se v Clevelandu ve státě Ohio.  Pocházím z malé rodiny, mám jednu mladší sestru.  Žil jsem v různých částech USA - Atlanta, Myrtle Beach, Cleveland a Dallas.

Do Prahy jsem přijel v červenci 2019. Velmi se mi líbí místní hudba, jídlo a lidé. Ve svém volném čase rád běhám, plavu a fotografuji. Nesmírně mne baví cestovat.  Než jsem se přistěhoval do Prahy, učil jsem 3 roky angličtinu děti ve Vietnamu. Mezi další země, které jsem navštívil, patří Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Singapur, Indie, Srí Lanka, Španělsko, Švédsko, Kolumbie, Kostarika, Kanada a Velká Británie.

Na učení mne baví předávat dětem energii, která je nabíjí a pomáhá pomáhá získat sebejistotu při používání angličtiny! Jsem nadšen, že jsem se mohl stát součástí programu LEAP, kde se mohu podělit o své zkušenosti a zároveň se mnohému novému naučit.

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na čísle 608 508 812 nebo na emailové adrese dgorejr@yahoo.com.  Rodiče se také mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem; je ovšem potřeba, aby mne o tom předem informovali.☺

Těším se na náš společný rok!

Mr. Don
 

TOPlist

aktualizováno: 30.06.2020 13:11:33