Christina Yu

Adrienne Eberhart
 Country of Origin: United States of America

 Higher Education: College of the Holy Cross, B.A. Psychology

 TEFL Certificate (+ Young Learners & Teens Certificate), 2018

 

 


Hello, students! My name is Christina Yu, and you can call me “Miss Christina.”

I’m excited to get to know each one of you! Here’s a little bit about me:

I’m from the state of Connecticut. I don’t have any brothers or sisters, but I have a pet fish named Fishy, who my mom is currently caring for. She loves to send me pictures of him swimming in his tank. As a former basketball player, I love to watch women’s college basketball, especially Connecticut’s team, UConn. I am also love photography, drawing, and graphic design and digital art.

Since moving to Prague in the spring of 2018, I have enjoyed getting familiar with the city. I have enjoyed attending the many different festivals in Prague, and finding new farmer’s markets is also fun! I’m always excited to learn more about the Czech culture from my Czech students, and I can’t wait to learn more from YOU!

I bring energy, enthusiasm, and creativity to my lessons and classes. I believe that hands-on learning is the best, and I look forward to providing my students with afun and engaging experience learning English!

Parents should feel free to contact me with any questions or concerns. I can be reached by email at christinaeyu@gmail.com. Parents are welcome to visit my classroom but should contact me in advance to schedule their visit.

I look forward to teaching you this year!

Miss Christina

Milé děti,

jmenuji se Christina Yu a  můžete mě oslovovat „Miss Christina“.

Těším se, až vás všechny poznám, ale dříve bych se vám ráda sama představila.

Pocházím z USA ze státu Connecticut. Nemám žádné sourozence, ale chovám  rybičku, kterou jsem pojmenovala Fishy a o kterou se za mé nepřítomnosti stará moje maminka. Posílá mi fotografie, na kterých Fishy plave ve svém akváriu. Líbí se mi basketbal a jako bývalá hráčka ráda sleduji zápasy ženské univerzitní basketbalové soutěže, obzvláště týmu UConn (University of Connecticut). Kromě toho ráda fotografuji a kreslím, zajímá mě grafický design a digitální umění.

Do Prahy jsem přijela na jaře roku 2018 a od té doby město poznávám. Navštívila jsem již různé festivaly a také se mi líbí farmářské trhy. Těším se, že se od vás dozvím o Praze ještě víc!

Do hodin přináším energii, nadšení a tvůrčí elán. Jsem přesvědčena, že praktické učení je tím nejlepším způsobem, jak se něco nového naučit, a nemohu se dočkat, až dětem vytvořím zábavné prostředí pro výuku, kde se každý zapojí.

Rodiče se na mě mohou bez váhání obracet se svými dotazy. Jsem k zastižení na emailu christinaeyu@gmail.com. Pokud budou chtít, mohou se po předchozí domluvě se mnou rovněž přijít podívat na hodinu.

Těším se na přínosný školní rok plný zábavy!

Miss Christina
 

TOPlist

aktualizováno: 17.06.2019 23:31:14