Cheetahs

Cheetahs

Teacher:

Hannah Straavaldson

tel.: +420 777 432 515
email: hmstraavaldson@hotmail.com

 

Vítáme Vás v novém školním roce 2019-2020!Na této webové stránce se dočtete, co žáci na hodinách angličtiny dělali, jaké domácí úkoly jim byly zadány, co si mají nastudovat na testy a také se zde dozvíte i další důležité informace týkající se výuky. Proto Vás prosíme, abyste si tyto stránky pravidelně prohlíželi. Budete-li mít nějaké další dotazy, můžete nám kdykoli zavolat nebo poslat email.
 

*Super Minds*

 Vážení rodiče, 
chtěli bychom vám dát na vědomí, že curriculum učebnice Super Minds se skládá ze dvou částí - první část tvoří základ (je povinná) a druhá část je nadstavbová (doplňková). Kurz byl sestaven tak, aby vyhovoval různým typům anglických programů a aby se jim mohl přizpůsobovat v závislosti na tom, kolik hodin angličtiny týdně děti mají. V našem případě, kdy máme čtyři hodiny týdně, jsme schopni probrat základní část (prvních šest stran z každé lekce), ale na druhou část (dalších šest stran v každé lekci) máme velmi málo nebo vůbec žádný čas. Z tohoto důvodu často naleznete v učebnicích Student's Book and Workbook vynechané stránky. Vyučující vašich dětí vždy zveřejní na webových stránkách zadání domácího úkolu, a tak si budete moci zkontrolovat, zda vaše dítě probírá látku, která je povinná. Co se týká zbývajících stránek a cvičení, samozřejmě budeme žáky pobízet, aby si je sami doma vypracovali, pokud chtějí. Vyučující tyto stránky a cvičení zkontrolují a žáci za ně získají hvězdičky navíc jako odměnu za své úsilí. Součástí učebnice Student's Book je i interaktivní DVD-ROM obsahující animované příběhy z učebnice, interaktivní hry a aktivity včetně písniček s karaoke verzí, které je určeno k domácímu procvičování.

Zde jsou uvedeny instrukce pro registraci do systému Cambridge Learning Management System. Kód k aktivaci najdete uvnitř učebnice Workbook. Jedná se o doplňující aktivity k učebnici, které jsou určeny k domácímu procvičování. V hodinách s nimi nepracujeme. 

 

 

 

SEPTEMBER

18.09

Today in class the students did their first portfolio assignment. The teacher wrote some information on the board about cheetahs. The students had to guess what it meant and write them into sentences (i.e. “3-4 days” -- Cheetahs can live 3-4 days without water.) After they finished, the teacher shared the true information. The students also shared their “facts,” which were very funny : )

The students did a scavenger hunt to be introduced to the new student’s book. The teacher wrote seven items on the board, and the students had to find the objects in the book as fast as they could.

As a class, we talked about how they like to work. Then we did a class quiz about how they like to learn: independently or in groups, quietly or with noise, etc.

The class planned out and created their team poster! They took turns colouring the poster, and each student made a piece of meat to put their picture on. Everyone worked really hard to make it look good and to represent their class well!

Homework: complete WB pgs 4-5, DUE MONDAY, SEPT 23.

Password: cactus

16.09

Today in class the students introduced themselves with a few simple pieces of information. After they introduced themselves, we talked about the new school year.

The students reviewed the classroom rules, and what is acceptable and unacceptable behaviour. We talked about the Star Day rules: how to earn stars, how they can lose stars, and what they can use their stars for (individually and as a class).

We discussed bullying, and how bullying affects the person bullying, the person being bullied, and the people seeing it happen. The students also did a quiz as a group to decide in which situations you should tell an adult, and when it is not necessary. After we finished talking, the class signed a pact promising not to tolerate bullying.

To get to know each other better and to get everyone talking, we played a game. Pairs of students worked together to figure out what the numbers on the board meant. Then, after they figured all of them out, the students made their own examples for the others to guess.

At the end of class, we focused on portfolios. Since the students will use the same portfolio the entire year, each student wrote five things they want to happen this school year. Then, at the end of the year, they will be able to reflect on their year and see how it went. The students then had some time to decorate the cover and write their names, which was interesting :)

Homework: complete WB pgs 4-5, practicing science and classroom vocabulary and some grammar revision. DUE MONDAY, SEPT 23.

Password: New York

TOPlist

aktualizováno: 20.09.2019 12:40:11