Anna Fields


Country of Origin: USA

Higher Education: Catawba College, BA Elementary Education, BA Special Education

TEFL Certificate: (+ Young Learners & Teens Certificate), February 2018

 

Hello students, my name is Anna Fields, but you can call me “Ms. Anna.”

Here is some information about me:

I am from Asheville, North Carolina. I have one sister, and my parents still live in Asheville with our sweet cat.

I am new to Prague, and I’m excited to experience all of the fun, history, and culture that this city has to offer! I love going to the park, reading a good book at a café, hiking, and spending time with my friends.

I moved to Prague because I wanted to explore new cultures, travel, and teach English. I look forward to experiencing Prague, as well as the beautiful countryside of the Czech Republic.

I worked in a primary school in America after I graduated from University. I have always known that I wanted to be a teacher. I love teaching and I love kids! Seeing and helping students grow is definitely a passion for me. I am very excited to be part of the EATS team. I hope to create a welcoming, loving, and challenging classroom environment. My goal is that students leave my classroom more confident and more curious each day.

If your parents would like to contact me, they can call me at 777 681 463, or email me at annasfields95@gmail.com. They are welcome to visit our classroom, but please ask them to let me know in advance.

I look forward to a great year full of fun and learning!

Anna Fields


Milí žáci,

jmenuji se Anna Fields. Můžete mě oslovovat „Miss Anna“.

Pocházím z města Asheville, které leží v Severní Karolíně. Mám jednu sestru a moji rodiče stále žijí v tomto městě s naší roztomilou kočkou.

Do Prahy jsem přicestovala nedávno a moc se těším na poznávání historie, kultury a na zážitky, které toto město nabízí! Ráda chodím do parku na procházky, užívám si čtení knih v kavárně, věnuji se turistice a trávím čas se svými přáteli.

Do Prahy jsem přicestovala proto, abych objevovala nové kultury, poznávala novou zemi a učila angličtinu. Moc se těším, že poznám Prahu i překrásnou českou krajinu.

Po ukončení univerzity jsem v Americe pracovala na základní škole a vždy jsem věděla, že se chci stát učitelkou. Miluji učení i práci s dětmi! Je pro mě radostí sledovat, jak se děti rozvíjí. Jsem nadšená, že se mohu stát součástí EATS týmu. Doufám, že dokáži svým žákům vytvořit příjemné a tvůrčí prostředí. Mým cílem je, aby žáci z hodiny odcházeli s pocitem, že si víc věří a s touhou poznávat další věci.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 777 681 463 nebo mi poslat email na annasfields95@gmail.com. Když budou chtít, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale prosím řekněte jim, aby mi dali vědět předem.

Moc se těším na úžasný rok plný zábavy a učení!

Anna Fields

TOPlist

aktualizováno: 26.05.2019 08:04:13