Alžběta Gregušová

 


Hello, students! My name is Alžběta Gregušová, and you can call me “Miss Alžběta”.

I’m excited to get to know each one of you! Here’s a little bit about me:

I live in Prague 4, close to the Vltava River with my husband and daughter Emma.

I received my university degree in psychology at University Palackého in Olomouc and I work also as a mediator in my private practice.

I love to travel and discover new places. Currently my favorite country is Greece, where I also lived for a while. I also like to read, visit the theatre and above all spend time with my family and friends.

The reason I became a teacher’s aide is because I enjoy working with children very much and I also really enjoy speaking English. I hope you will enjoy English too!

If your parents would like to contact me, they can call me at 774 805 220 or email me at alzbeta.gregusova@gmail.com. They can also come visit your class, they just need to let me know in advance.

I am looking forward our classes full of English and fun!

Miss Alžběta


Milí žáci,

jmenuji se Alžběta Gregušová. Můžete mne oslovovat “Miss Alžběta“.

Těším se, až vás všechny poznám, ale dříve bych se vám ráda sama představila.

Bydlím v Praze 4 poblíž řeky Vltavy společně s manželem a dcerou Emmou.

Vystudovala jsme psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a nyní provozuji soukromou mediační praxi.

Velmi ráda cestuji a poznávám nová místa. Mojí zatím nejoblíbenější zemí je Řecko, kde jsem i nějakou dobu žila. Také ráda čtu, chodím do divadla a úplně nejraději trávím čas se svou rodinou a přáteli.

Těší mě práce s dětmi a moc ráda mluvím anglicky a proto jsem se rozhodla pracovat jako asistentka rodilého mluvčího při výuce angličtiny. Doufám, že angličtina bude bavit i vás!

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na tel. 774 805 220 nebo na e-mailové adrese: alzbeta.gregusova@gmail.com. Rodiče se rovněž mohou do hodiny přijít podívat. Je ale potřeba, aby mne předem informovali.

Těším se na hodiny plné angličtiny a zábavy!

Miss Alžběta
 

TOPlist

aktualizováno: 26.05.2019 08:04:13