Adrienne Eberhart

Adrienne Eberhart
    Country of origin/Původem z: USA

    Higher Education/Studium: BA, George Mason University, Fairfax, VA

    TEFL Certificate/Certifikát TEFL (ITC akreditován MŠMT ČR), 2007

 

 

Hello students, my name is Adrienne Eberhart. You can call me "Miss Adrienne".

Here is a little information about me:

I was born in Fairfax, Virginia in the United States.

I come from a pretty big family. I have two sisters and a brother. I’m the oldest of my siblings.

I have lived in Prague since September of 2007.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are reading, cooking, and listening to live music.  I also like rollerblading, playing volleyball, and spending time in the Czech countryside with my husband and our dog, Lenny.

Some of the places I have traveled to are Portugal, Turkey, Italy, Ireland, Greece, Spain, France, Slovenia, and Croatia. There are so many places to explore!

The reason I became a teacher is because I enjoy helping children learn, discover new things, and push themselves. It’s rewarding when students try hard and discover new things they can do.

My hope for this year is that we will all work hard, improve our English, try our best, and most of all I hope we have fun learning!

If your parents would like to contact me, they can call me at 774 988 632 or email me at adrienne.eberhart@gmail.com. They can also come visit your class if they like, they just need to let me know in advance.☺

I look forward to a great school year!

Miss AdrienneAhoj studenti, jmenuji se Adrienne Eberhart. Můžete mne oslovovat „Miss Adrienne“.

Něco o mně:

Narodila jsem ve městě Fairfax ve Virginii v USA.

Pocházím z poměrně velké rodiny. Mám dvě sestry a jednoho bratra. Jsem z nich nejstarší.

V Praze žiji od září roku 2007.

Když neučím, tak ráda čtu, vařím a poslouchám hudbu. Také ráda jezdím na in-line bruslích, hraji volejbal a chodím do přírody se svým manželem a pejskem, který se jmenuje Lenny.

Některé země, které jsem procestovala jsou Portugalsko, Turecko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko, Francie, Slovinsko a Chorvatsko. Na světě je tolik míst k objevování!

Stala jsem se učitelkou, protože ráda pomáhám dětem učit se, objevovat nové věci a ráda je pobízím. Je pro mne velkou odměnou, když vidím, jak se studenti snaží a objevují nové věci, které dokáží.

Mým největším přáním pro tento školní rok je, abych já a moje asistentka pomohli dětem zdokonalit se v anglickém jazyce zábavnou cestou, povzbuzujícím a pozitivním přístupem.

Pokud by mě vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mi zavolat na 774 988 632 nebo mi poslat email na adrienne.eberhart@gmail.com. Pokud budou mít zájem, mohou se rovněž přijít podívat na hodinu, ale potřebuji, aby mi o tomto úmyslu dali vědět předem.☺

Těším se, že společně prožijeme úspěšný školní rok!

Miss Adrienne

TOPlist

aktualizováno: 30.06.2020 13:11:33