Adéla Vaculíková

Adela Vaculikova

Hello students, my name is Adela Vaculíková. 

Here is a little information about me:

I was born in Uherske Hradiste on August 17th 1979. I come from an average-sized family and I have two sisters, one younger and one older. I live in Prague 5 and I am married and have a son named Sebastian.

Some of the things I like to do when I’m not teaching are learning languages and about other cultures, reading in English in general, travelling, devoting time to cultural life in any shape or form and of course also spending time with my family.

Some of the places I have travelled to are Kenya, Dubai, Spain, Portugal, Italy, Croatia, and Greece. I also lived in the UK for four years, where I became a successful holder of Certificates in English such as CAE and CPE, and also where I qualified as a TESOL teacher. Apart from the UK, I have also lived in the Canary Islands, in Fuerteventura and Lanzarote, where I worked in children’s entertainment. Another very fruitful experience with children and childcare for me was in Paris where I spent six months. On top of it all, I also spent nearly six years living in Cyprus, where I taught English to students of all different levels at quite renowned language schools, preparing them for their Cambridge exams together with preparing some of them for IELTS.

The reason I became a teacher’s  aide  is because of my love of children and the need to help others, especially children, as they are our future generation. I also like to be part of children’s language development as far as English-learning is concerned.

What I hope for most this school year is that we will create both a creative and comfortable learning environment for children where they will feel truly motivated, driven and willing to stay focused, all while having a lot of fun all the way through!

If your parents would like to contact me, they can call me at 774 624 500 or email me at adela.vaculikova@gmail.com. They can also come and visit your class if they like, they just need to let me know in advance☺

Let’s have a great year together!

Miss AdelaMilí žáci, jmenuji se Adéla Vaculíková.

Zde jsou o mne základní informace:

Narodila jsem se v Uherském Hradišti dne 17. srpna 1979.

Pocházím se středně veliké rodiny. Mám jednu mladší a jednu starší sestru. Žiji v Praze 5. Jsem vdaná a mám tříletého syna Sebastiána.

Když neučím, ráda studuji cizí jazyky, poznávám další kultury, čtu cokoliv v angličtině, cestuji, mám ráda kulturní život a v neposlední řadě také ráda trávím volný čas se svou rodinou a dětmi celkově.

Na svých cestách jsem navštívila Keňu, byla jsem v Dubaji, ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Chorvatsku a Řecku. Žila jsem 4 roky ve Velké Británii, kde jsem úspěšně složila zkoušky z anglického jazyka jako jsou CAE, CPE a obdržela jsem certifikát na výuku anglického jazyka TESOL Teaching Certificate. Kromě toho jsem žila na Kanárských ostrovech, kde jsem pracovala s dětmi.

Další velká zkušenost, která mi do života hodně přinesla, byl pro mne pobyt ve Francii, konkrétně v Paříži, kde jsem se starala o děti po dobu 6 měsíců. Také jsem žila 6 let na Kypru a učila zde na jazykových školách anglický jazyk studenty s různou jazykovou vybaveností, které jsme připravovali na Cambridgeské zkoušky z anglického jazyka a také na mezinárodní zkoušku IELTS.

Důvodem, proč jsem se rozhodla působit jako asistentka při výuce angličtiny je, že mám velmi ráda děti a baví mne pomáhat ostatním, hlavně dětem, jelikož jsou naší budoucností. Ráda se podílím na rozvoji dětských dovedností a znalostí.

Od tohoto školního roku si slibuji, že se nám podaří vytvořit pro děti kreativní prostředí, kde se budou cítit dobře, motivované a inspirované, a kde se budou samy chtít něco naučit a užít si spoustu legrace!

Pokud by mne vaši rodiče chtěli kontaktovat, mohou mne zastihnout na čísle 774 624 500 nebo na emailové adrese adela.vaculikova@gmail.com. Rodiče se mohou přijít podívat do hodiny, pokud by měli zájem.  Je ovšem třeba, aby mne o tom předem informovali☺

Těším se na skvělý rok s vámi všemi!

Miss Adela

TOPlist

aktualizováno: 17.06.2019 23:31:14